Wojskowa defilada "Wierni Polsce" przeszła ulicami Katowic

Polska
Wojskowa defilada "Wierni Polsce" przeszła ulicami Katowic
PAP/Andrzej Grygiel

Kto walczy o Polskę, jest jak polski żołnierz - mówił podczas defilady prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości Święta Wojska Polskiego w Katowicach. Nawiązał w ten sposób do uczestników powstań śląskich. W uroczystościach wzięło udział ok. 2,6 tys. żołnierzy. Goście zobaczyli też ponad 180 pojazdów.

Centralne uroczystości, organizowane co roku 15 sierpnia w Warszawie, tym razem odbyły się w Katowicach, dla upamiętnienia setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego.

 

 

Na katowickich uroczystościach pojawili się przedstawiciele władz państwowych, regionalnych i lokalnych. Według ministra Błaszczaka, na żywo oglądało ją ponad 200 tys. osób.

 

 

PAP/Andrzej Grygiel

 

PAP/Andrzej Grygiel

 

- Kto walczy o Polskę, jest jak polski żołnierz - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości Święta Wojska Polskiego w Katowicach. Nawiązał w ten sposób do uczestników powstań śląskich. Zwierzchnik Sił Zbrojnych wyraził przekonanie, że rząd jest zdeterminowany, by zmodernizować polską armię.

 

Zwierzchnik Sił Zbrojnych dziękował "sojusznikom za to, że odpowiedzialnie przyjmują na siebie obowiązek strzeżenia pewności art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego". - Ich obecność jest dowodem, że państwa NATO swoje zobowiązania traktują poważnie. My także traktujemy swoje zobowiązania poważnie i możemy je wypełniać właśnie dzięki naszym żołnierzom - zaznaczył Andrzej Duda.

 

PAP/Andrzej Grygiel

"Z bronią w ręku ukształtowali granicę odradzającej się Polski"

 

Głównym punktem obchodów była wojskowa defilada "Wierni Polsce". Oprócz ponad 180 pojazdów, na niebie zaprezentowało się 60 statków powietrznych, w tym zespół "Biało-Czerwone Iskry", myśliwce F-16, samoloty transportowe i śmigłowce. Obok żołnierzy Wojska Polskiego przemaszerowali też stacjonujący w Polsce żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

 

Premier Mateusz Morawiecki w przemówieniu inauguracyjnym paradę przypomniał, że 100 lat temu Polacy chwycili za broń żeby walczyć o wolność. - Z bronią w ręku ukształtowali granicę odradzającej się Polski. Dzięki tamtemu bohaterstwu dzisiaj cieszymy się wolną Polską - zaznaczył premier.

 

Jak dodał, "nasi wspaniali bohaterowie z bitwy warszawskiej sprzed 99 lat powstrzymali czerwoną zarazę, komunistyczne wojska, które szły na Warszawę, Berlin, Paryż". - Obroniliśmy wtedy całą Europę, wpłynęliśmy na losy świata - oświadczył premier.

 

- Patrząc na ich ofiarę, jesteśmy dziś zobowiązani żeby tamto dzieło wykorzystać. Żeby skorzystać z czasu pokoju, który został nam dany - dodał Morawiecki.

 

"Miejsce wyjątkowe, wyjątkowy czas"

 

- To dzień niezwykły, to dzień Wojska Polskiego. Razem będziemy świętować z żołnierzami; razem okażemy dumę z tego, że jesteśmy Polakami; będziemy dziękować żołnierzom za ich codzienną służbę - powiedział w Katowicach szef MON Mariusz Błaszczak.

 

Dodał, że obchody odbywają się w Katowicach, w "miejscu wyjątkowym, w wyjątkowym czasie".

 

- Sto lat temu mieszkańcy Górnego Śląska zdecydowali, że chcą być częścią odradzającej się Polski. Dzięki ich poświęceniu, dzięki ich wysiłkowi Górny Śląsk i Śląsk jest nierozerwalnie związany z Polską. Jesteśmy im wdzięczni za ich postawę. Ta postawa patriotyzmu, oddania ojczyźnie jest postawą, która jest wzorem dla dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego – powiedział szef MON.

 

Minister wskazał, że Święto Wojska Polskiego odbywa się w rocznice Bitwy Warszawskiej. Bitwy, która – jak akcentował – zmieniła dzieje Europu i świata. - Dzięki postawie naszych dziadów i pradziadów, nawała bolszewicka została zatrzymana na przedpolach Warszawy. To był niezwykły sukces, to był dowód hartu ducha, dowód odwagi ale także geniuszu marszałka Piłsudskiego, twórcy naszej niepodległości sto lat temu" – powiedział. "Jesteśmy wdzięczni im wszystkim, za to, że dziś żyjemy w wolnym kraju; że dziś możemy czerpać z ich postawy i dorobku – dodał.

 

Minister złożył podziękowania żołnierzom za ich służbę.

 

 

PAP/Andrzej Grygiel

 

 

Po defiladzie wojskowy piknik

 

PAP/Andrzej Grygiel

 

Trasa defilady prowadziła od ul. Bagiennej przez al. Roździeńskiego na rondo gen. J. Ziętka, a następnie na północ aleją Korfantego. Rozformowanie wojsk nastąpiło na wysokości Pętli Słonecznej. Po zakończeniu defilady rozpoczął się piknik wojskowy.

 

Przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, zapraszając do oglądania defilady, wskazują, że żołnierzy najlepiej będzie widać z placu przed Spodkiem, chodnika wzdłuż al. Roździeńskiego (od strony Strefy Kultury) od skrzyżowania z ul. Markiefki do skrzyżowania z ul. Olimpijską oraz z chodników z obu stron przy al. Korfantego.

ac/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie