"Projekt jest, ale nie zostanie wzruszony do końca kadencji". Jach o obniżeniu emerytur wojskowych

Polska

- Złożono druk, ale nie będzie on wzruszony do końca kadencji - powiedział w "Polityce na Ostro" szef komisji obrony Michał Jach, odnosząc się do druku 1105 ustawy "o zmianie w zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin".

Temat obniżenia wojskowych emerytur został w czwartek wywołany przez prezydenta Andrzeja Dudę, który zapewnił w Katowicach, podczas obchodów Święta Wojska Polskiego, że "nigdy nie podpisze ustawy o obniżeniu emerytur wojskowych, która będzie godziła w tych, którzy służyli Rzeczypospolitej i w tych, którzy po nich pozostali".

 

Jednak jak zauważa opozycja, w Sejmie "skierowano do pierwszego czytania (rządowy - red.) projekt ustawy obniżającej emerytury wojskowym". To druk 1105 ustawy "o zmianie w zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin".

 


- W Sejmie jest ustawa, która traktuje o obniżeniu świadczeń emerytalnych i gdyby ta ustawa została wycofana z tzw. zamrażarki uważam, że nie byłoby dyskusji, a ten ruch nie został zrobiony. Liczę na to, że prezydent przy swojej bardzo stanowczej deklaracji spowoduje, że może, jeżeli nie jutro, to może w poniedziałek, ustawa ta zostanie wycofana z parlamentu. Wtedy dyskusja zostanie zamknięta - mówił w "Polityce na Ostro" gen. Mirosław Różański, były dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

"Nowelizacja likwidująca wymóg wieku"


- Jest druk, który był złożony i który nie będzie wzruszony już do końca kadencji, bo nie ma czegoś takiego jak znikanie dokumentów w Sejmie. Prezydent podpisał nowelizację o emeryturach żołnierzy, która likwiduje wymóg wieku - wskazał Michał Jach (PiS). 

 

Rzecznik prezydenta pytany o druk 1105 w "Wydarzeniach i Opiniach" podkreślił, że Andrzej Duda odnosił się "do innej sprawy". - W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiły się takie informacje, że trwają rozmowy o tym, żeby obniżyć emerytury żołnierzom na emeryturach, ale także małżonkom żołnierzy, którzy zginęli na misjach. Do tego odnosił się pan prezydent - wyjaśnił gość Piotra Witwickiego. 

msl/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie