Dwa awaryjne lądowania samolotów na Okęciu. W jednej z maszyn płonął silnik [WIDEO]

Polska

W czwartek rano na Lotnisku Chopina w Warszawie awaryjnie lądował samolot cargo MD 11 - przekazało biuro PR lotniska. Powodem lądowania był pożar jednego z silników statku powietrznego. - Pożar nastąpił w powietrzu. Pilot zgłosił go wieży kontrolnej - powiedział Polsat News asp. sztabowy Łukasz Płaskociński. Ponad dwie godziny później kolejny samolot musiał lądować awaryjnie.

- Do akcji natychmiast przystąpiła Lotniskowa Straż Pożarna. Ogień bardzo szybko opanowano i ugaszono. W trakcie akcji nikt nie ucierpiał - przekazały służby lotniska.

 

W związku z akcją gaśniczą, na ok. 30 minut wstrzymane zostały operacje lotnicze. Jak podkreśliły służby, mogło to spowodować niewielkie opóźnienia zarówno startów, jak i lądowań.

 

"Pożar nastąpił w powietrzu"

 

 - Pożar nastąpił w powietrzu. Pilot zgłosił go wieży kontrolnej, a jej pracownicy powiadomili straż pożarną o awaryjnym lądowaniu. Z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie siły i środki przewidziane do awaryjnego lądowania udały się w rejon koncentracji. Działała również lotniskowa straż pożarna, która bardzo szybko poradziła sobie z ogniem przy pomocy specjalistycznego sprzętu - opowiadał na antenie Polsat News asp. sztabowy Łukasz Płaskociński.

 

Na chwilę obecną nie jest znana przyczyna pożaru. Jak dodał Płaskociński, "będzie ona ustalana przez Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych". Zaznaczył, że "był to samolot transportowy. Na pokładzie przebywały trzy osoby, którym nic się nie stało".

 

  

 

Aspirant sztabowy zaznacza, że pożar silnika "zdarza się bardzo rzadko".

 

- Są różne inne sytuacje, w których wspieramy Lotniskową Straż Pożarną. Często to awarie podwozia, gdy nie wiadomo czy się wysunęło. Pojawiają się także szyby rozbite przez ptaka. Jeśli jest potrzeba pomocy, to na podstawie porozumień, które mamy z lotniskiem, interweniujemy. Wysyłamy wtedy środki w rejon koncentracji - kończy swoją wypowiedź.

 

Biuro "Okęcia" zapewniło przy tym, że "wszystkie operacje na Lotnisku Chopina odbywają się już bez zakłóceń, jednak ze względu na dzisiejszą akcję przez cały dzień możliwe są opóźnienia".

 

Kolejne awaryjne lądowanie

 

Po godzinie 8:00 na Lotnisku Chopina doszło do drugiego awaryjnego lądowania. "W rejsie do Zurichu po starcie z Warszawy, kapitan embraera zgłosił problemy techniczne" - czytamy na facebookowym profilu lotniska.

 

 

"Maszyna z 90 pasażerami na pokładzie, w asyście służb ratowniczych, bezpiecznie wylądowała na lotnisku. Pasażerowie opuścili pokład, nikt nie ucierpiał. Działania spowodowały wstrzymanie na kilkanaście minut operacji startów i lądowań" - czytamy w komunikacie biura PR lotniska im. Chopina.

dc/luq/ac/ PAP, Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze