Zamknięte ulice, centrum bez samochodów. Katowice przygotowują się do defilady

Polska

Od godz. 20 w środę do centrum Katowic nie będzie mógł wjechać żaden samochód. Miasto od kilku dni przygotowuje się do obchodów Święta Wojska Polskiego, których głównym punktem będzie defilada. Ścisłe centrum stolicy Śląska będzie całkowicie zamknięte dla ruchu. Zmieniono też rozkłady komunikacji miejskiej.

- Zarówno Tunel Katowicki, jak i Kopuła (rondo im. gen. Ziętka - red.) będą wyłączone z użytku dla kierowców i pieszych - mówi Ewa Lipka z Urzędu Miasta w Katowicach.

 

Tunel pod Rondem zostanie zamknięty już w środę o g. 20. Podobnie jak wiodące z Mysłowic ulice Bagienna i Roździeńskiego od strony Sosnowca. - Rekomendujemy objazdy autostradą A4, zarówno od strony Chorzowa, jak i Sosnowca. Kierowców z Siemianowic prosimy o ul. Sokolską, która jest alternatywą dla Alei Korfantego - dodaje Lipka.

 

2,6 tys. żołnierzy w defiladzie

 

Zakaz parkowania w centrum Katowic będzie obowiązywał nawet do 17 sierpnia. Ale autobusy wrócą wcześniej. Na wojskową defiladę, która planowo ma rozpocząć się ok. godz. 14 i trwać ponad godzinę, zalecany jest dojazd pociągami Kolei Śląskich. 15 sierpnia będą przewoziły pasażerów za darmo.

 

Pokaz rozpocznie się wymarszem wojsk z ulicy Bagiennej do Pętli Słonecznej w Katowicach. W defiladzie weźmie udział 2600 żołnierzy, 185 jednostek sprzętu wojskowego, a 60 statków powietrznych przeleci nad Katowicami. Jej trasa będzie przebiegać od ul. Bagiennej, przejedzie al. Walentego Roździeńskiego od wiaduktu na ul. Lwowskiej przez Rondo gen. Jerzego Ziętka, aleją W. Korfantego, a następnie rozformuje się na wysokości Ronda Pętli Słonecznej. Obok żołnierzy Wojska Polskiego przedefilują również żołnierze wojsk sojuszniczych na co dzień stacjonujący w Polsce, a więc żołnierze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

 

Poza defiladą, w ramach obchodów zaplanowane są m.in.: msza święta, przemówienie szefa MON Mariusza Błaszczaka i prezydenta Andrzeja Dudy, wręczenie nominacji generalskich i odznaczeń. 

 

Program obchodów Święta Wojska Polskiego


- godz. 10.30 - msza święta w intencji Ojczyzny - Kościół Garnizonowy pw. św. Kazimierza Królewicza


- godz. 12.00 - udział w uroczystości wręczenia przez Prezydenta RP odznaczeń państwowych, nominacji generalskich (admiralskich) i honorowej broni białej na placu Chrobrego


- godz. 13.40 - oficjalne rozpoczęcie uroczystości


- godz. 14.00 - hymn RP, przemówienia Ministra MON i Prezydenta RP


- godz.14:20 - DEFILADA WOJSKOWA "WIERNI POLSCE"


- ok. godz. 15.20 - zakończenie defilady

jm/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie