"Na początek mamy 0,5 mld zł na wypłaty dla rolników poszkodowanych przez suszę" ogłosił Ardanowski

Polska
"Na początek mamy 0,5 mld zł na wypłaty dla rolników poszkodowanych przez suszę" ogłosił Ardanowski
PAP/Wojtek Jargiło

Na początek mamy 0,5 mld zł na wypłaty dla rolników poszkodowanych przez suszę - poinformował w środę minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że wkrótce ogłosi termin, w którym ruszy składanie wniosków do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak mówił w środę szef rolnictwa na antenie radiowej Trójki - te pół miliarda, to na początek, żeby ruszyć z wypłatami dla najbardziej poszkodowanych rolników, którzy z gotowymi protokołami strat, będą się zgłaszać do Agencji (Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - przyp. red.). Zaznaczył, że wypłata odszkodowań potrwa kilka miesięcy.

 

Szef resortu rolnictwa wskazał, że półtora tygodnia temu wystąpił do Komisji Europejskiej o uruchomienie dla Polski specjalnej pomocy klęskowej. Zaznaczył, że w złożonym wniosku straty w ponad 1250 gminach szacowano na ok. 250 mln euro, czyli ok. 1 mld zł.

 

Zdaniem Ardanowskiego straty będą jednak większe, ponieważ - jak mówił - susza nie ustępuje, a kolejne szacunki trwają.

 

- Teraz nie jestem w stanie stwierdzić, ile one wyniosą, chodzi o to, żeby je uczciwie oszacować - powiedział.

 

Minister po raz kolejny zapewnił, że rolnicy nie pozostaną bez pomocy. Zaznaczył, że warunki wsparcia określone są w ustawie z 2015 roku. Jest to - jak wskazał - m.in. prolongata spłaty kredytów lub nowe niskooprocentowane kredyty klęskowe a także możliwość umorzenia podatku rolnego czy składki na KRUS. Przypomniał również, że zgodnie z prawem UE, aby otrzymać pełną pomoc publiczną, trzeba przedstawić polisę ubezpieczeniową na co najmniej połowę gruntów znajdujących się w gospodarstwie.

 

Minister odniósł się do sprawy gospodarowania wodą.

 

- Wcześniej przez całe lata osuszało się grunty, a teraz trzeba wodę zatrzymywać m.in. poprzez retencję - wskazał. Zapowiedział, że pewnie w drugiej połowie września zostanie uruchomiony program nawodnień.

 

Zgodnie z założeniami programu, rolnicy będą mogli otrzymać wsparcie finansowe m.in. na budowę nowych, a także na modernizację i powiększenie już istniejącej instalacji nawadniającej.

 

Maksymalna wysokość pomocy udzielonej na jedno gospodarstwo rolne, w okresie realizacji Programu Rozwoju Gospodarstw Wiejskich 2014–2020 na inwestycje związane z nawadnianiem nie może przekroczyć 100 tys. zł. Pomoc będzie polegać na refundacji do 50 proc., a w przypadku młodego rolnika - do 60 proc. kosztów kwalifikowalnych, poniesionych przez beneficjenta.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie