Szczury w Warszawie. Pełno ich nad Balatonem na Gocławiu

Polska

Mieszkańcy kolejnej dzielnicy Warszawy informują o pladze szczurów. Na Gocławiu od kilku tygodni szczury biegają po ulicach, buszują w zaroślach, spacerują alejkami w Parku nad Balatonem. Wcześniej o inwazji gryzoni alarmowali mieszkańcy Ochoty i Wilanowa.

Po licznych apelacjach urzędnicy podjęli działania w sprawie szczurów i zapowiedzieli deratyzację, czyli zwalczanie gryzoni.

 

- Deratyzację najwcześniej można rozpocząć w listopadzie. Takie są przepisy - przekazała Elżbieta Szymkowska, reporterka Polsat News. Jak dodała, wszystko wskazuje na to, że za kilka miesięcy problem przestanie istnieć.

 

Apel o nie dokarmianie kaczek

 

"Wydział Ochrony Środowiska rozpoczął procedurę wyłonienia wykonawcy do przeprowadzenia deratyzacji nad jeziorkiem Balaton" - przekazał Urząd Dzielnicy Praga-Południe. 

 

Dodał, że "najlepszą drogą do zmniejszenia liczebności dzikiej populacji szczurów w parkach jest ograniczenie dokarmiania kaczek przez warszawiaków i dbanie o nie pozostawianie śmieci lub resztek pokarmów poza wyznaczonymi do tego celu kontenerami".

 

Plaga szczurów w okolicach Gocławia to efekt czyszczenia kanałku łączącego Jeziorko Kamionkowskie z Jeziorkiem Gocławskim.

 

- To jest kanałek powstały jeszcze przed wojną, kiedy Warszawa miała być stolicą Expo. Szykowano wystawę właśnie na praskim brzegu. Połączono Jeziorko Kamionkowskie z Jeziorkiem Gocławskim. Kanałek musi być od czasu do czasu oczyszczony i to wypłasza wszelkie zwierzęta. One znalazły sobie miejsce teraz w chaszczach, różnych norach - tłumaczył rzecznik dzielnicy Praga-Południe.

 

Problem na Ochocie

 

Problem z gryzoniami dotknął także mieszkańców Ochoty. Zwierzęta na dobre zadomowiły się w parkach - Szczęśliwickim i Malickiego, z łatwością można je również spotkać wokół bloków i altan śmietnikowych.


Dzielnica w ramach prowadzonej kampanii edukacyjnej przygotowała plakaty i ulotki, które mają przypominać mieszkańcom Ochoty o tym, by nie wyrzucali resztek jedzenia wokół śmietników, bo to właśnie przyciąga szczury i pozwala im przetrwać. 

las/ml/msl/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie