Sasin o przyszłości szefowej kancelarii Sejmu i dyrektora CIS, stawkach podatkowych oraz lotach

Polska
Sasin o przyszłości szefowej kancelarii Sejmu i dyrektora CIS, stawkach podatkowych oraz lotach
Polsat News

- Decyzje dotyczące przyszłości szefowej Kancelarii Sejmu Agnieszki Kaczmarskiej i dyrektora CIS Andrzeja Grzegrzółki to są oczywiście decyzje nowej marszałek Elżbiety Witek; każdy marszałek ma prawo do tego, aby dobierać sobie współpracowników - podkreślił w sobotę wicepremier Jacek Sasin. Dodał również, że rząd PiS wprowadza w życie pakiet zmniejszania obciążeń podatkowych dla Polaków.

- Mamy cały pakiet zmniejszenia obciążeń podatkowych dla Polaków, zarówno tych którzy prowadzą działalność gospodarczą, jak i tych którzy świadczą o pracę najemną - powiedział wicepremier podczas sobotniej konferencji prasowej.

 

- Jesteśmy zdecydowani, żeby Polacy mieli mniejsze obciążenia podatkowe, żeby więcej pieniędzy zostało w kieszeniach Polaków, robimy to konsekwentnie i będziemy robić to w dalszym ciągu - dodał.

 

Obniżki podatków

 

Sasin przypomniał, że od 1 sierpnia weszła w życie ustawa o tzw. "zerowym PIT" dla osób do 26. roku życia, a od 1 października wejdzie w życie kolejna obniżka podatków, czyli obniżenie PIT dla wszystkich pracujących z 18 do 17 proc.

 

- Przypomnę że wcześniej bardzo mocno został również obniżony podatek CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw, to było rzeczywiście imponujące obniżenie najpierw z 19 proc. do 15 proc., a potem z 15 proc. do 9 proc. To jest rzeczywiście ogromna ulga dla tej drobnej polskiej przedsiębiorczości - powiedział Sasin.

 

Dodał, że obniżanie podatków krytykują głównie samorządowcy związani z opozycją, z Platformą Obywatelską. Według samorządowców zmiany te powodują ubytek w ich budżetach.

 

Wzrost dochodów samorządów

 

Wicepremier powiedział, że w roku 2018 w porównaniu do roku 2015 dochody samorządów wzrosły o 26 mld zł.

 

- Z czego 20 mld zł rocznie to wzrost z podatków PIT i CIT, które otrzymują samorządy. To oznacza wzrost z samego tylko podatku PIT (...) samorządów o 46 proc. w ciągu czterech lat. To jest efektem dobrych rządów Prawa i Sprawiedliwości - zaznaczył.

 

Sasin powiedział, że do kasy miasta Warszawy w roku 2018 wpłynęło o 37 proc. więcej w porównaniu do roku 2015, do kasy Krakowa o 46 proc. więcej, a Wrocławia o 38 proc. więcej.

 

"To decyzje nowej pani marszałek"

 

Sasin był pytany na konferencji prasowej, czy w związku ze sprawą lotów byłego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który w piątek złożył rezygnację, swoje stanowiska powinna stracić szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska i dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka.

 

Wicepremier podkreślił, że "to są oczywiście decyzje nowej pani marszałek".

 

- Każdy marszałek ma prawo do tego, aby dobierać sobie współpracowników, kierownictwo Kancelarii, rzecznika, to są zupełnie naturalne sytuacje. Pani marszałek Witek również takie prawo przysługuje i ona będzie w tej sprawie decydować - podkreślił Sasin.

 

Zaznaczył, że będzie ostatnim, który będzie podpowiadał marszałkowi Sejmu, kogo ma sobie dobierać jako współpracowników.

 

Kaczmarska powiedziała w piątek w rozmowie z dziennikarzami, że odda się do dyspozycji nowego marszałka Sejmu, który powołuje szefa Kancelarii.

 

Projekt ustawy ws. zasad lotów najważniejszych osób w państwie

 

Polityka zapytano o to, czy na najbliższym posiedzeniu Sejmu planowanym na 30 sierpnia izba będzie już pracować nad ustawą ws. zasad lotów najważniejszych osób w państwie, a także, czy liczy na jednogłośną decyzję izby.

 

- Chcielibyśmy, żeby projekt ustawy ws. zasad lotów najważniejszych osób w państwie był gotowy jak najszybciej, jeśli będzie pozytywna odpowiedź ze strony opozycji, to jako rząd będziemy gotowi, by ten projekt był procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - zapowiedział wicepremier Sasin.

 

Zastrzegł, że nie może się wypowiadać za marszałek i Prezydium Sejmu, czy uzna za stosowane, aby w porządku najbliższego posiedzenia znalazł się projekt ustawy ws. zasad lotów najważniejszych osób w państwie.

 

- To już jest kompetencja władz Sejmu, natomiast rząd na pewno się w terminie wyrobi - powiedział wicepremier.

 

"Chcemy, aby kwestie lotów nie budziły w przyszłości emocji"

 

- Chcielibyśmy rzeczywiście, aby wypracować takie rozwiązania, które będą rozwiązaniami akceptowanymi przez wszystkie ugrupowania parlamentarne, tak żeby te kwestie (lotów) nie budziły już w przyszłości żadnych emocji, żeby stworzyć taki mechanizm, który będzie odpowiadał wszystkim ugrupowaniom parlamentarnym, nie tylko tym, które dzisiaj rządzą, nie tylko PiS (...). Chcemy stworzyć prawo nie tylko na tą kadencję, ale również na koleje kadencje - podkreślił Sasin.

 

Powstanie projektu ustawy, który ma uregulować kwestie lotów służbowych najważniejszych osób w państwie zapowiedział pod koniec lipca prezes PiS Jarosław Kaczyński po ujawnieniu przez media informacji ws. lotów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

 

Prezes PiS poinformował wówczas, że zwrócił się do ministra obrony narodowej, szefa KPRM i poprosił prezydenta, by stworzyć przepisy regulujące loty służbowe. Zadeklarował, że PiS chce, żeby w sytuacjach nieformalnych, gdy rodzina korzysta z przelotu, płacono cenę biletu rejsowego.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie