Na obwodnicy Lublina samochód uderzył w dzika

Polska
Na obwodnicy Lublina samochód uderzył w dzika
Pixabay

Dzik wpadł pod samochód osobowy w sobotę rano na obwodnicy Lublina, z tego powodu przez dwie i pół godziny były utrudnienia w ruchu - poinformowały służby dyżurne Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Do zderzenia z dzikiem doszło na obwodnicy Lublina o godzinie 4.20, między węzłami Lublin-Felin i Lublin-Zadębie.

 

- Samochód Audi najechał na dzika. Zwierzę nie przeżyło. Auto zostało poważnie uszkodzone - powiedział dyżurny GDDKiA w Lublinie Sebastian Poliszuk.

 

Zablokowany był lewy pas jezdni w stronę Warszawy. Ruch odbywał się prawym pasem.

 

Zwierzęta zwiększają aktywność o zmierzchu i o świcie

 

Policjanci podkreślają, że dzikie zwierzęta najbardziej aktywne są o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu - to właśnie wtedy trzeba podróżować ze wzmożoną uwagą. Dzika zwierzyna leśna niejednokrotnie przemieszcza się przez drogi. 

 

Funkcjonariusze zwracają uwagę, że podczas jazdy trasami w pobliżu lasów należy bacznie obserwować pobocza drogi. Zwierzęta oślepione światłami reflektorów nie uciekają, najczęściej stają w bezruchu do momentu aż pojawi się kolejny bodziec – dlatego też widząc na drodze zwierzę należy użyć klaksonu. 

 

Kiedy na drodze pojawi się jedno zwierzę należy spodziewać się kolejnych, za nim najczęściej podążają inni członkowie stada.

 

Należy również zwracać uwagę na znaki i poruszać się z prędkością, która pozwoli na bezpieczną reakcję w przypadku pojawienia się na drodze zagrożenia.

 

Jeśli już dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, przede wszystkim należy zabezpieczyć miejsce, włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Następnie wezwać policję, informując o miejscu i okolicznościach zdarzenia.

 

Pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się do zwierzęcia. Zranione zwierzę może być agresywne i może nas zaatakować. Nie mamy także pewności czy nie ma wścieklizny.

ac/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie