Powstało nowe koło poselskie Przywrócić Prawo. Tworzą je byli posłowie Kukiz'15

Polska
Powstało nowe koło poselskie Przywrócić Prawo. Tworzą je byli posłowie Kukiz'15
Polsat News

W Sejmie powstało nowe koło poselskie Przywrócić Prawo. Założyło je trzech posłów, którzy do Sejmu dostali się z list Kukiz'15 - wśród nich jest Piotr Liroy-Marzec. Koło Przywrócić Prawo chce walczyć w Sejmie o przywrócenie obywatelom możliwości indywidualnego startu w wyborach.

 

Koło Przywrócić Prawo tworzyć będą posłowie, którzy do Sejmu dostali się z list Kukiz'15. Są to: Janusz Sanocki, dotychczas poseł niezrzeszony, który będzie przewodniczącym koła, Piotr Liroy-Marzec, dotychczas poseł klubu Konfederacja - będzie wiceszefem koła oraz Jerzy Jachnik, dotychczas niezrzeszony - będzie sekretarzem koła.

 

- Nie skończył się ruch antysystemowy w Polsce, nadal działamy - mówili w piątek, na konferencji prasowej w Sejmie posłowie nowego koła.

 

"Konstytucja została złamana"

 

Sanocki wyjaśnił, że celem koła na ostanie dwa miesiące kadencji, będzie przywrócenie w Polsce biernego prawa wyborczego, w związku z tym, że w naszym kraju obywatele nie mogą indywidualnie kandydować do Sejmu - mogą kandydować w ramach komitetów wyborczych. Sanocki powołał się przy tym na pismo, które otrzymał z Państwowej Komisji Wyborczej, w którym potwierdziła ona - na jego prośbę - że prawo zgłaszania kandydatów w wyborach przysługuje w Polsce tylko komitetom wyborczym.

 

- Oznacza to, że Konstytucja została złamana. Konstytucja przyznaje każdemu z nas prawo do kandydowania. Jest to jeden z podstawowych wymogów demokracji i w związku z tym postanowiliśmy złożyć koło pod nazwą Przywrócić Prawo. Po to, żeby walczyć o przywrócenie biernego prawa wyborczego obywatelom. Żeby obywatel, bez ubiegania się o łaski prezesa partyjnego, mógł po prostu ubiegać się o mandat posła. Jeśli tego nie będzie, nie będzie demokracji - powiedział Sanocki.

 

Dodał, że w związku z pismem z PKW nowe koło Przywrócić Prawo "kwestionuje ważność najbliższych wyborów".

 

- Skoro ten przepis kodeksu wyborczego łamie Konstytucje, to nie mogą być ważne wybory do Sejmu, które odbywają się z naruszeniem fundamentalnych praw obywatelskich - wyjaśnił.

 

Koło będzie wspierać niektóre osoby z list innych formacji

 

Poinformował też, że politycy koła Przywrócić Prawo będą wzywać do bojkotu wyborów do Sejmu, a jednocześnie, "żeby wzmocnić podstawowe prawo demokracji do kandydowania" ich środowisko polityczne wystawi kandydatów w wyborach do Senatu, bowiem w tym wypadku nie ma tak rygorystycznych wymagań dotyczących startu.

 

Dopytywany wyjaśnił, że jego koło będzie wspierać niektórych kandydujących do Sejmu z list innych formacji, ale wspólną listę wystawi tylko do Senatu. Tych kandydatów ma być obecnie około 60, a politycy koła chcą, by było ich koło 100. Politycy koła stwierdzili też, że jest za wcześnie, by mówić, pod jakim szyldem pójdą do senackich wyborów.

 

"Trzeba przywrócić bierne prawo wyborcze obywatelom"

 

Liroy-Marzec zwrócił się do ugrupowań, które zarzucały partii rządzącej łamanie Konstytucji, by przyłączyły się do postulatu zapewnienia obywatelom możliwości indywidualnego startu w wyborach. Partie polityczne przyrównał do "gangów politycznych".

 

- Jeżeli Konstytucja ma być przestrzegana, to trzeba przywrócić bierne prawo wyborcze obywatelom - stwierdził.

 

- Tym kołem chcemy zwrócić uwagę, że w Polsce jest łamana nie tylko Konstytucja, ale prawo każdego obywatela do samostanowienia o przyszłości kraju, nas i swoich dzieci - powiedział Liroy-Marzec.

 

Posłowie nowego koła podkreślili też, że są otwarci na innych posłów. W tym kontekście wymienili tych posłów klubu Kukiz'15, którzy nie godzą się na start z list PSL-u.

 

Także w piątek czterech posłów Kukiz'15 złożyło rezygnację z członkostwa w klubie i poinformowało o utworzeniu nowego koła poselskiego o nazwie Unia Polityki Realnej.

 

- Będziemy z nimi współpracować - powiedział polsatnews.pl Maciejowski.

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie