Windykator straszył klientów, których wcześniej oszukała firma telekomunikacyjna. Jest decyzja UOKiK

Biznes
Windykator straszył klientów, których wcześniej oszukała firma telekomunikacyjna. Jest decyzja UOKiK
Pixabay/niekverlaan

Firma windykacyjna One Debt Partners musi wycofać z sądów powództwa wobec dłużników i doprowadzić do umorzenia postępowań egzekucyjnych - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Decyzja prezesa UOKiK ma rygor natychmiastowej wykonalności.

UOKiK wyjaśnił, że decyzja w sprawie One Debt Partners (ODP) to pokłosie prowadzonej sprawy wobec operatora telekomunikacyjnego PGT, który wprowadzał konsumentów w błąd.

 

Jesienią ub.r. urząd wszczął postępowanie przeciw One Debt Partners z Wrocławia. W lutym 2017 r. kupiła ona wierzytelności od spółki PGT z Warszawy.

 

To firma telekomunikacyjna, która wprowadzała konsumentów w błąd, podszywając się pod ich dotychczasowego operatora. Półtora miesiąca przed transakcją UOKiK wydał decyzję, w której nałożył na PGT 1,97 mln zł kary. Wcześniej opublikował też ostrzeżenie konsumenckie przed tą firmą.

 

ODP wywierało presję i wprowadzał w błąd

 

"One Debt Partners nie powinien windykować długów, które powstały w wyniku bezprawnych działań PGT. Staranność zawodowa wymaga, aby przed transakcją sprawdzić źródła nabywanych wierzytelności. O zarzutach wobec PGT było głośno już od około roku. Sprawą zajmowały się UOKiK i prokuratura, wielokrotnie informowały o niej media" - wskazał cytowany w komunikacie prezes UOKiK Marek Niechciał.

 

Urząd zwrócił jednak uwagę, że to nie jedyny zarzut wobec ODP. Windykator wprowadzał także konsumentów w błąd i wywierał na nich presję. Firma wysyłała wezwania do zapłaty z ostrzeżeniem, że przekaże dane dłużnika do Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, nawet jeśli chodziło tylko o kwotę ok. 100 zł. Tymczasem zgodnie z prawem dane konsumenta można wysyłać do BIG dopiero, gdy zobowiązanie jest wyższe niż 200 zł.

 

ODP nie informowało też konsumentów o tym, że kupno długów nie pogarsza ich sytuacji - mogą podnosić przeciw ODP takie same zarzuty, jakie mieli przed transakcją wobec PGT. Firma jednocześnie występowała z pozwem do sądu i kierowała do konsumenta wezwanie do zapłaty.

 

Działanie "sprzeczne z dobrymi obyczajami"

 

Windykator nie kontaktował się wcześniej z dłużnikiem, aby jednoznacznie ustalić kwotę zobowiązania i zaproponować mu polubowne załatwienie sprawy. "Jest to sprzeczne z dobrymi obyczajami, szczególnie że chodziło o wierzytelności powstałe w wątpliwych okolicznościach" - zaznaczył urząd.

 

Niechciał dodał, że zakwestionowane przez UOKiK praktyki ODP miały skłonić konsumentów do tego, by zapłacili żądaną kwotę, nawet jeśli była nienależna.

 

"ODP straszył ich sądem czy ujawnieniem w rejestrze dłużników. Wiele osób w wyniku takich sugestii i niedoinformowania mogło zrezygnować z dochodzenia swoich praw" - podkreślił.

 

"Rygor natychmiastowej wykonalności"

 

Urząd poinformował, że firma ODP zaniechała stosowania tych już wiosną 2017 r. Decyzja UOKiK zobowiązuje do usunięcia ich skutków.

 

"Spółka musi wycofać z sądów wszystkie powództwa w sprawach długów powstałych w wyniku umów z PGT, a także wystąpić do komorników o umorzenie wszystkich takich postępowań egzekucyjnych. Ma na to 3 miesiące od wydania decyzji UOKiK" - wyjaśniono w komunikacie urzędu.

 

"Ponadto, musi się powstrzymać przed wszczynaniem nowych postępowań egzekucyjnych do czasu ostatecznego wyroku sądu w sprawie decyzji wobec PGT. Zobowiązanie ma rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że ODP musi je wykonać, nawet jeśli odwoła się od decyzji" - dodano.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie