Kilkaset interwencji strażaków w związku z burzami. Ponad 3 tys. gospodarstw bez prądu
W związku z frontem burzowym, PSP odnotowała kilkaset interwencji (m.in. 104 w woj. podkarpackim i 51 w woj. małopolskim). - Strażacy usuwali przede wszystkim połamane konary i gałęzie drzew, które tarasowały drogi. W kilkunastu przypadkach pompowano również wodę z zalanych piwnic i posesji - powiedział rzecznik podkarpackiej straży pożarnej Marcin Betleja.
Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przekazał na Twitterze, że bez prądu jest 3399 odbiorców (1920 w woj. podkarpackim, 1209 w woj. małopolskim oraz 270 w woj. lubelskim).
W związku z frontem burzowym, PSP odnotowała 188 interwencji (najwięcej w woj. podkarpackim 53 i małopolskim 51) . Prądu pozbawionych jest 3399 odbiorców (woj. podkarpackie 1920, małopolskie 1209 i lubelskie 270). Uszkodzone dachy: lubelskie 3, malopolskie 11 i podkarpackie 7.
— Grzegorz Świszcz (@GSwiszcz) August 7, 2019
W wyniku burz uszkodzone zostały też dachy: 3 w woj. lubelskim, 11 w woj. małopolskim oraz 14 w woj. podkarpackim.
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym deszczem i burzami
IMGW wydało w środę ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed silnym deszczem i burzami z gradem prawie w całym kraju. Drugi stopień ostrzeżenia obowiązuje na północy oraz południowym wschodzie Polski.
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym deszczem i burzami z gradem obowiązują na północy kraju, w województwie pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz w północnych powiatach woj. podlaskiego.
Alert drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązuje w południowo-wschodniej części kraju: w woj. podkarpackim, małopolskim, południowych powiatach woj. śląskiego, prawie całym woj. świętokrzyskim (oprócz powiatów zachodnich), prawie całym woj. lubelskim (oprócz powiatów północnych) oraz w południowych powiatach woj. mazowieckiego.
Unikać otwartej przestrzeni i drzew
Prognozowane jest tam wystąpienie burz z opadami deszczu, miejscami od 30 do 40 mm oraz z porywami wiatru do 90 km/h.
RCB przypomniało, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni, a jeśli jest to możliwe, należy zostać w domu.
📢Aktualizacja: ostrzeżenia #IMGW (1. i 2. stopnia) przed burzami, gradem i silnym deszczem już dla 15 województw! Zachowajcie ostrożność!‼️ #grad #deszcz #burza #pogoda pic.twitter.com/VIneLmVdzi
— RCB (@RCB_RP) August 7, 2019
Samochód dobrze ochroni przed piorunem
Jeżeli podczas burzy jesteśmy poza domem, trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży.
RCB wyjaśniło, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w razie uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy osobom porażonym.
Sprawdź prognozę i śledź komunikaty
"Burzom mogą towarzyszyć opady deszczu (do 40 mm), gradu oraz silny wiatr w porywach osiągający prędkość około 90 km/h. Zagrożenie burzowe prognozowane jest w trzystopniowej rosnącej skali" - zapowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w komunikacie.
MSWiA zaleca, aby zachować ostrożność, sprawdzać aktualną prognozę pogody i słuchać komunikatów. "Należy również usunąć z parapetów i balkonów przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie. Trzeba też zamknąć okna oraz drzwi, a jeżeli istnieje taka potrzeba, dodatkowo je zabezpieczyć" - podaje resort.
"Nie chowajmy się przed nawałnicą pod drzewami. Jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domu. Nie parkujmy samochodów pod drzewami oraz słupami trakcji energetycznej. Zachowajmy również ostrożność przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń" - apeluje MSWiA.
Jak dodaje, ponieważ nawałnice mogą wystąpić na terenach górskich, należy dostosować plany wyjść na szlaki do pogody. "Warto pamiętać, że w czasie burz szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry)" - przypomina resort.
MSWiA ponawia apel o zgłaszanie niebezpiecznych zdarzeń na numer alarmowy 112. "Właściwa reakcja może uratować komuś życie" - wskazuje.
Poleca też korzystanie z aplikacji na smartfony: Regionalny System Ostrzegania (RSO), której posiadacze na bieżąco dostają komunikaty o zagrożeniach na danym terenie. "RSO ostrzeże nas m.in. przed burzami z gradem i silnym wiatrem" - zapewnia MSWiA.
Czytaj więcej