Kilkaset interwencji strażaków w związku z burzami. Ponad 3 tys. gospodarstw bez prądu

Polska

W związku z frontem burzowym, PSP odnotowała kilkaset interwencji (m.in. 104 w woj. podkarpackim i 51 w woj. małopolskim). - Strażacy usuwali przede wszystkim połamane konary i gałęzie drzew, które tarasowały drogi. W kilkunastu przypadkach pompowano również wodę z zalanych piwnic i posesji - powiedział rzecznik podkarpackiej straży pożarnej Marcin Betleja.

Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przekazał na Twitterze, że bez prądu jest 3399 odbiorców (1920 w woj. podkarpackim, 1209 w woj. małopolskim oraz 270 w woj. lubelskim).

 

 

W wyniku burz uszkodzone zostały też dachy: 3 w woj. lubelskim, 11 w woj. małopolskim oraz 14 w woj. podkarpackim.

 

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym deszczem i burzami

 

IMGW wydało w środę ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed silnym deszczem i burzami z gradem prawie w całym kraju. Drugi stopień ostrzeżenia obowiązuje na północy oraz południowym wschodzie Polski.

 

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym deszczem i burzami z gradem obowiązują na północy kraju, w województwie pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz w północnych powiatach woj. podlaskiego.

 

Alert drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązuje w południowo-wschodniej części kraju: w woj. podkarpackim, małopolskim, południowych powiatach woj. śląskiego, prawie całym woj. świętokrzyskim (oprócz powiatów zachodnich), prawie całym woj. lubelskim (oprócz powiatów północnych) oraz w południowych powiatach woj. mazowieckiego.

 

Unikać otwartej przestrzeni i drzew

 

Prognozowane jest tam wystąpienie burz z opadami deszczu, miejscami od 30 do 40 mm oraz z porywami wiatru do 90 km/h.

 

RCB przypomniało, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni, a jeśli jest to możliwe, należy zostać w domu. 

 

 

Samochód dobrze ochroni przed piorunem

 

Jeżeli podczas burzy jesteśmy poza domem, trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży.

 

RCB wyjaśniło, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w razie uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy osobom porażonym.

 

  

 

Sprawdź prognozę i śledź komunikaty

 

"Burzom mogą towarzyszyć opady deszczu (do 40 mm), gradu oraz silny wiatr w porywach osiągający prędkość około 90 km/h. Zagrożenie burzowe prognozowane jest w trzystopniowej rosnącej skali" - zapowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w komunikacie.

 

MSWiA zaleca, aby zachować ostrożność, sprawdzać aktualną prognozę pogody i słuchać komunikatów. "Należy również usunąć z parapetów i balkonów przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie. Trzeba też zamknąć okna oraz drzwi, a jeżeli istnieje taka potrzeba, dodatkowo je zabezpieczyć" - podaje resort.

 

"Nie chowajmy się przed nawałnicą pod drzewami. Jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domu. Nie parkujmy samochodów pod drzewami oraz słupami trakcji energetycznej. Zachowajmy również ostrożność przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń" - apeluje MSWiA.

 

Jak dodaje, ponieważ nawałnice mogą wystąpić na terenach górskich, należy dostosować plany wyjść na szlaki do pogody. "Warto pamiętać, że w czasie burz szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry)" - przypomina resort.

 

MSWiA ponawia apel o zgłaszanie niebezpiecznych zdarzeń na numer alarmowy 112. "Właściwa reakcja może uratować komuś życie" - wskazuje.

 

Poleca też korzystanie z aplikacji na smartfony: Regionalny System Ostrzegania (RSO), której posiadacze na bieżąco dostają komunikaty o zagrożeniach na danym terenie. "RSO ostrzeże nas m.in. przed burzami z gradem i silnym wiatrem" - zapewnia MSWiA.

wka/hlk/pgo/bas/ac/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze