Senat opublikował "zaktualizowaną" listę lotów Karczewskiego. Zniknęły dwie podróże

Polska
Senat opublikował "zaktualizowaną" listę lotów Karczewskiego. Zniknęły dwie podróże
Polsat News

Centrum Informacyjne Senatu opublikowało po 18 wykaz lotów marszałka Senatu. Niedługo później usunęło ten dokument, tłumacząc, że musi go zaktualizować. Po 21 pojawił się nowy dokument. W pierwszym z nich było 29 lotów marszałka, w tym 8 z małżonką. W nowym jest 27 lotów, w tym 7 z małżonką i jeden z większą rodziną.

Z uaktualnionego wykazu zniknęła podróż w dniach 23-24 kwietnia 2018 roku do Estonii na "Konferencję Przewodniczących Parlamentów UE w Tallinie" oraz "Spotkaniu Przewodniczących Parlamentów Państw Grupy Wyszehradzkiej" w dniach 24-25 marca 2019 roku.

 

W obu wydarzeniach, jak wynika ze zdjęć, Karczewski uczestniczył z Marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim.

 

Z rodziną na Węgrzech

 

Karczewski latał m.in. spotkać się z Polonią i politykami z innych krajów. Uczestniczył m.in. w "Spotkaniu Przewodniczących Parlamentów oraz Komisji Parlamentarnych Grupy Wyszehradzkiej"; "obchodach Dnia Polonii i Polaków za Granicą"; "inauguracji kaplicy polskiej w Katedrze Notre Dame"; "udział w obchodach 335. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej".

 

W spisie są trzy podróże krajowe - dwie do Gdańska (jako towarzysz przewodniczących Senatu Rumunii i Rady Państwowej Słowenii w ich wizytach w Polsce) i jedna do Krakowa na spotkanie z premierem, ministrami i marszałkiem Sejmu.

 

W spisie znajduje się również informacja o tym, że w wizycie w marcu 2018 roku na Węgrzech w związku z przyznaniem mu Wielkiego Krzyża Orderu Zasługi uczestniczyła jego rodzina - m.in. żona, córki i wnuki. "Koszt pobytu rodziny Marszałka Senatu pokryła strona węgierska. (...) rodzina Marszałka Senatu leciała tylko w jedną stronę (...) Do Polski rodzina wracała już własnym transportem" - można przeczytać w dokumencie.

 

"Ilu jeszcze jest Kuchcińskich"

 

Cezary Tomczyk zamieścił na swoim profilu filmik, w którym Karczewski - pytany przez dziennikarza - czy zdarzyło mu się latać z rodziną na pokładzie rządowego samolotu, zaprzeczył. Poseł PO-KO dodał też komentarz, nawiązujący do marcowej oficjalnej wizyty marszałka Senatu na Węgrzech, gdzie przebywał z rodziną.

 

"A oto Stanisław Karczewski, który publicznie mówi, że nie zdarzyło mu się zabierać rodziny na pokład samolotu... Dziś okazało się, że wtedy kłamał. Żona, wnuki i słoneczny Budapeszt. 1.03.2018" - napisał Tomczyk, opatrując wpis tagiem: "Ilu jeszcze jest Kuchcińskich".

 

Karczewski odpowiedział posłowi PO na Twitterze: "O oficjalnej wizycie na zaproszenie szefa węgierskiego parlamentu mówiłem tydzień temu na briefingu. Członkowie mojej rodziny byli członkami delegacji. Nikogo nie zabierałem na pokład »przy okazji«". Przypomniał, że podczas tej wizyty on oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński zostali uhonorowani Wielkim Krzyżem Orderu Zasługi Węgier.

 

Na ostatnim briefingu w Senacie Karczewski podkreślał, że podróżuje samolotami w lotach specjalnych w trakcie oficjalnych wizyt. "Owszem zdarzały się sytuacje, w których byłem zapraszany do złożenia wizyty z małżonką. Było kilka wizyt, które odbyłem w towarzystwie żony" - mówił Karczewski, zaznaczając, że to normalna sytuacja. Wskazał, że w jednym przypadku został zaproszony przez szefa parlamentu Węgier Laszlo Kovera do odbycia wizyty wraz z rodziną. Podkreślił jednocześnie, że zwrócił się wówczas do Kancelarii Senatu deklarując chęć zwrotu kosztów za podróż jego wnuków.

 

 

Lista z godz. 18: 

 

Centrum Informacyjne Senatu

 

Centrum Informacyjne Senatu

 

Centrum Informacyjne Senatu

  

 

Kuchciński już wpłacał pieniądze na fundację

 

Pod koniec lipca Radio Zet podało, że marszałek Sejmu latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Po tych informacjach dyrektor CIS poinformował, że Kuchciński wpłacił 5 tys. zł na Klinikę Budzik działającą przy Centrum Zdrowia Dziecka i 10 tys. zł na Caritas Polska za 23 loty samolotem rządowym, w których towarzyszyli mu członkowie rodziny.

 

W poniedziałek Kuchciński, przepraszając za loty z rodziną flotą rządową, poinformował, że zdarzyła się raz sytuacja, kiedy rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. Kuchciński przekonywał, że w związku z przelotami, kiedy na pokładzie samolotu towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa. Zadeklarował też wpłatę 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych za lot żony.

 

Z kolei poniedziałek wieczorem na stronach Sejmu opublikowano "wykaz krajowych podróży służbowych drogą powietrzną Marszałka Sejmu w czasie VIII kadencji". Wykaz CIS zawiera 85 pozycji opisujących podróże krajowe marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego między 17 marca 2016 r. a 22 lipca 2019 r. Jak wynika z wykazu 70 z nich odbywało się na trasie między Warszawą i Rzeszowem (w tym często z drogą powrotną). W wykazie opublikowanym przez CIS znalazły się też informacje dotyczące liczby podróży krajowych, liczby pasażerów na pokładzie (bez uwzględnienia nazwisk czy funkcji) oraz cel wizyty.

msl/hlk/jm/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie