Prezydent zarządził datę wyborów parlamentarnych

Polska

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek postanowienie o zarządzeniu wyborów parlamentarnych, zgodnie z decyzją prezydenta wybory odbędą się 13 października; postanowienie zostało przesłane do kancelarii premiera - poinformował we wtorek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Teraz postanowienie głowy państwa zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw, co formalnie rozpocznie kampanię wyborczą.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w piątek w "Wydarzeniach i Opiniach", że wysłał wniosek do Państwowej Komisji Wyborczej, w którym wskazał niedzielę 13 października jako datę wyborów parlamentarnych. Jak dodał, chciałby, żeby kampania wyborcza była jak najkrótsza.

 

Na poniedziałkowym posiedzeniu PKW zajęła się opiniowaniem projektu postanowienia prezydenta. We wtorek szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że opinia trafiła już do Kancelarii Prezydenta.

 

- PKW nie ma zastrzeżeń co do daty 13 października - powiedział we wtorek wiceszef prezydenckiej kancelarii Paweł Mucha.

 

Wybory zawsze w dzień wolny o pracy

 

Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu.

 

Data wyborów wyznaczana jest na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji obu izb parlamentu. Pierwsze posiedzenia Sejmu VIII kadencji i Senatu IX kadencji odbyło się 12 listopada 2015 r.

 

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, Duda miał do wyboru pięć terminów - trzy w październiku i dwa w listopadzie. 

 

Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw - najpóźniej piątego dnia od dnia zarządzenia wyborów - formalnie ruszy kampania wyborcza.

 

Okręgowe listy wyborcze będą musiały być zarejestrowane na 40 dni przed wyborami, czyli do 3 września. Oznacza to, że komitety będą miały mniej niż miesiąc na zebranie wymaganych podpisów.

 

 

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie