Groził Polce wyznania islamskiego i jej dziecku. Policja szuka sprawcy

Polska
Groził Polce wyznania islamskiego i jej dziecku. Policja szuka sprawcy
Zdjęcie ilustracyjne/pixabay/Stevebidmead

Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów wszczęła śledztwo ws. gróźb w stosunku do 22-letniej Polki, która jest muzułmanką, i jej 3-miesięcznego dziecka. Do zdarzenia miało dojść w ub. piątek podczas spaceru na rzeszowskich bulwarach. Trwa ustalanie sprawcy.

Jak poinformowała we wtorek zastępca szefowej prokuratury prok. Katarzyna Drupka, śledztwo zostało wszczęte pod kątem kierowania gróźb karalnych z powodu przynależności wyznaniowej i znieważenia z tego samego powodu.

 

Do 5 lat więzienia

 

Prokuratura gromadzi materiał dowodowy, w tym zapisy z kamer monitoringu, na podstawie którego może się uda ustalić tożsamość sprawcy. Pokrzywdzona zrobiła napastnikowi zdjęcie, które także może posłużyć do jego identyfikacji.

 

Prok. Drupka dodała, że po ustaleniu tożsamości sprawcy będą wykonywane dalsze czynności. Za zarzucane mu czyny grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

 

"White Power!"

 

Do zdarzenia doszło w miniony piątek wczesnym popołudniem podczas spaceru po bulwarach 22-letniej mieszkanki Rzeszowa - Polki, która jest muzułmanką, z małym synem w wózku. Mijający ich mężczyzna miał zwrócić uwagę na strój kobiety, charakterystyczny dla wyznawców islamu (miała chustę zasłaniającą włosy), szarpnąć wózek i wykrzykiwać obraźliwe hasła, wyzwać kobietę i dziecko od brudasów, pokazywać nazistowski gest, krzyczeć "White Power!" i grozić śmiercią.

 

Napastnika odciągnęła od zaatakowanej kobiety jego towarzyszka.

 

Zaatakowana opowiedziała o zajściu na blogu "Islamista". Jego administratorzy zapowiedzieli, że o ataku na kobietę zawiadomią Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

O wszczęcie śledztwa wnioskowała rzeszowska policja, która przyjęła zgłoszenie od poszkodowanej.

pgo/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze