Radni PiS obniżyli zarobki prezydenta Białegostoku. We wrześniu zajmie się tym Sąd Najwyższy

Polska
Radni PiS obniżyli zarobki prezydenta Białegostoku. We wrześniu zajmie się tym Sąd Najwyższy
Polsat News

Na początku września Sąd Najwyższy rozpozna skargę kasacyjną prezydenta Białegostoku, w sprawie dotyczącej obniżenia mu w 2016 roku zarobków przez miejskich radnych - poinformował zespół prasowy SN. Sąd ma rozpoznać skargę na posiedzeniu niejawnym 4 września.

Zarobki prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego obniżyła rada miasta poprzedniej kadencji. Był to wniosek radnych PiS, którzy mieli wówczas w radzie samodzielną większość i byli w opozycji do Truskolaskiego.

 

Obniżka o 3,8 tys. zł brutto

 

Głównym powodem decyzji o obniżce był brak absolutorium za 2015 r. Jednak w wypowiedziach radnych PiS padały też zarzuty dotyczące np. braku inwestycji, niewłaściwego nadzoru nad miejskimi spółkami czy złego zarządzania oświatą oraz braku ładu urbanistycznego w mieście. Biorąc pod uwagę wszystkie składniki wynagrodzenia, prezydent Truskolaski zarabiał miesięcznie ok. 13 tys. zł brutto. Obniżka, o której zdecydowali radni, wyniosła w sumie 3,8 tys. zł brutto.

 

Prezydent Białegostoku wystąpił do sądu pracy z powództwem o przywrócenie poprzedniego poziomu zarobków i o odszkodowanie. Powoływał się na naruszenie zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu z uwagi na poglądy polityczne i konflikt na tym tle z większościowym klubem radnych PiS.

 

W maju 2017 r. Sąd Rejonowy w Białymstoku uznał, że jest władny takie powództwo rozpoznać; uznał też, iż doszło do dyskryminacji i zdecydował, że zarobki Truskolaskiego mają być przywrócone do poziomu sprzed obniżki; zasądził też na jego rzecz ponad 12 tys. zł odszkodowania z odsetkami.

 

Rozpatrując apelację strony pozwanej (formalnie to Urząd Miasta, reprezentował go przed sądem przedstawiciel klubu radnych PiS), białostocki sąd okręgowy wyrok ten jednak zmienił i powództwo prezydenta Białegostoku w listopadzie 2017 roku oddalił.

 

W uzasadnieniu analizował, w jakim zakresie przepisy Kodeksu pracy odnoszą się do pracowników samorządowych z wyboru, takich jak prezydent, burmistrz czy wójt. I uznał, że do wyłącznej właściwości rady gminy należy ustalanie wynagrodzenia wójta (w tym wypadku prezydenta). Sąd uznał też, że obniżenie wynagrodzenia nie nosiło znamion dyskryminacji prezydenta Truskolaskiego ze względu na poglądy polityczne.

 

Skarga kasacyjna Truskolaskiego

 

Skarga kasacyjna pełnomocnika Tadeusza Truskolaskiego wpłynęła do Sądu Najwyższego w marcu 2018 roku. SN zdecydował, że przyjmie ją do rozpoznania, ale dopiero po kilku miesiącach od tej decyzji wyznaczył termin rozpoznania. "Termin rozpoznania skargi kasacyjnej w tej sprawie wyznaczony został na 4 września. Skarga będzie rozpoznawana na posiedzeniu niejawnym" - poinformował zespół prasowy Sądu Najwyższego.

 

W ubiegłorocznych wyborach samorządowych Tadeusz Truskolaski został wybrany na prezydenta Białegostoku na kolejną kadencję. Pod koniec listopada 2018 roku nowa Rada Miasta Białystok, w której większość ma Koalicja Obywatelska wspierająca prezydenta, przyjęła uchwałę podwyższając zarobki Truskolaskiego do blisko 11 tys. zł.

 

Już wtedy mówił on, że skargi kasacyjnej nie zamierza jednak wycofywać i chce poczekać na sądowe rozstrzygnięcie i wyczerpanie drogi prawnej. Powtórzył też, że - w jego ocenie - doszło do dyskryminacji ze względów politycznych i to było podłożem decyzji radnych. - I tego chcę dowieść - mówił Truskolaski.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie