"Natura udzieli nam straszliwej lekcji". Papież na spotkaniu ze skautami

Świat
"Natura udzieli nam straszliwej lekcji". Papież na spotkaniu ze skautami
PAP/EPA/Maurizio Brambatti

Papież Franciszek podczas spotkania z europejskimi skautami w sobotę w Watykanie przestrzegał, że jeśli człowiek będzie dalej wyzyskiwał przyrodę, to udzieli mu ona "straszliwej lekcji". - Już to widzimy - dodał Ojciec Święty.

- Rośliny, lasy, zwierzęta rosną bez granic, bez ceł. Stworzenie to otwarta księga, która przekazuje nam cenną naukę: jesteśmy na świecie po to, by spotykać innych, by tworzyć komunie, bo jesteśmy wszyscy połączeni - mówił Franciszek podczas audiencji dla 5 tysięcy uczestników międzynarodowego zlotu skautów z 20 krajów Europy, Euromoot.

 

"Sieć społecznościowa Boga"

 

- Stworzenie powstało, by łączyć nas z Bogiem i nas między sobą. To sieć społecznościowa Boga - dodał.

 

W czasie spotkania z młodzieżą w watykańskiej Auli Pawła VI papież, nawiązując do pielgrzymowania, zauważył, że "wolność zdobywa się w drodze". - Nie kupuje się jej w supermarkecie - stwierdził.

 

- Wolność nie przychodzi, kiedy jest się zamkniętym w pokoju z telefonem, czy odurzając się trochę, by uciec od rzeczywistości - wskazywał Franciszek.

 

"Serce ćwiczy się przez dar"

 

- Dzisiaj myśli się o tym, by mieć wszystko od razu. Wielu żyje, mając tylko jeden cel, by posiadać to, co im się podoba. Ale nigdy nie są zadowoleni, bo kiedy masz jedną rzecz, chcesz następną i jeszcze jedną, i tak bez końca, nie znajdując tego, co dobrze robi sercu - powiedział papież. - A serce - dodał - ćwiczy się nie przez posiadanie, ale przez dar.

 

- Dlatego Jezus wskazuje jako punkt wyjścia nie posiadanie, ale dawanie. Dawajcie - wezwał. Papież wyjaśnił, że dawać oznacza "wstać z fotela", porzucić wygodę i wyruszyć w drogę, by "dać światu trochę dobra".

 

Franciszek apelował do młodzieży, aby nie zadowalała się oglądaniem życia w telewizji.

 

- Nie wierzcie w to, że szczęśliwymi uczyni was następna aplikacja, którą trzeba ściągnąć - powiedział.

 

"Jezus nie robi makijażu"

 

Papież wyraził ubolewanie, że wielu młodych ludzi traci swą oryginalność i staje się "fotokopią" innych. Ostrzegał przed postawą: "a co mnie to obchodzi" i przed "fałszywymi obietnicami konsumpcji".

 

- Jezus czyni szczęśliwym w środku, nie na zewnątrz. Jezus nie robi makijażu - powiedział papież.

 

- Najnowszy smartfon, szybszy samochód czy modne ubranie nie dadzą nigdy radości uczucia, że jest się kochanym ani radości kochania - zauważył Franciszek. 

dc/pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie