USA nałożyły sankcje na szefa irańskiej dyplomacji

Świat
USA nałożyły sankcje na szefa irańskiej dyplomacji
EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawar Zarif określił jako "nieskuteczne" sankcje, które w środę nałożyły na niego Stany Zjednoczone. Podkreślił, że ani on sam, ani nikt z jego rodzina nie ma majątku poza Iranem.

"Rzeczywiście prawda jest tak bolesna?" - pytał Zarif na Twitterze, odnosząc się do przedstawionego przez USA uzasadnienia restrykcji wobec niego, że jest on najważniejszym rzecznikiem Iranu na arenie międzynarodowej.

 

 

Biały Dom poinformował w środę o nałożeniu na Zarifa sankcji, które przewidują m.in. zamrożenie jego aktywów w USA.

 

Według agencji dpa nowe sankcje doprowadzą do dalszego wzrostu napięcia między USA a Iranem.

 

Stosunki między oboma krajami pogorszyły się w ubiegłym roku po wyjściu USA z wielostronnego porozumienia nuklearnego z Iranem i wznowieniu antyirańskich sankcji, obejmujących m.in. eksport irańskiej ropy naftowej.

 

W czerwcu br., w reakcji na zestrzelenia przez Iran w rejonie Zatoki Perskiej amerykańskiego drona, administracja prezydenta Donalda Trumpa wprowadziła pakiet kolejnych "surowych" sankcji przeciw Iranowi, które objęły m.in. najwyższego duchowo-politycznego przywódcę tego kraju ajatollaha Alego Chameneia.

 

USA przedłużą zezwolenie na współpracę przy cywilnym programie atomowym Iranu

 

Rząd USA zgodzi się na ponowne przedłużenie o 90 dni zezwolenia na międzynarodową współpracę z Iranem przy rozwoju cywilnego programu nuklearnego w tym kraju - zapowiedział w środę doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton.

 

- Będziemy jednak codziennie, bardzo, bardzo uważnie przyglądać się tym działaniom - podkreślił Bolton w rozmowie ze stacją Fox Business.

 

Zezwolenia stanowią odstępstwa od zaostrzonych przed ponad rokiem sankcji USA wobec Iranu. Odstępstwa dotyczą projektów prowadzonych przez Teheran przy współpracy z Wielką Brytanią, Chinami, Francją i Rosją w sferze pokojowego wykorzystania energii nuklearnej, mimo wypowiedzenia przez USA porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku.

 

W maju 2018 roku decyzją prezydenta Donalda Trumpa Stany Zjednoczone wyszły z porozumienia nuklearnego z Iranem i wznowiły antyirańskie sankcje, obejmujące m.in. eksport irańskiej ropy naftowej, aby zmusić władze w Teheranie do renegocjacji umowy atomowej.

 

Donald Trump argumentuje, że porozumienie z 2015 roku nie obejmuje irańskiego programu pocisków balistycznych, nie odnosi się do prób wywierania wpływu przez Iran na państwa regionu ani nie wyznacza perspektyw po wygaśnięciu umowy nuklearnej w 2025 roku.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie