USA nałożyły sankcje na szefa irańskiej dyplomacji
Szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawar Zarif określił jako "nieskuteczne" sankcje, które w środę nałożyły na niego Stany Zjednoczone. Podkreślił, że ani on sam, ani nikt z jego rodzina nie ma majątku poza Iranem.
"Rzeczywiście prawda jest tak bolesna?" - pytał Zarif na Twitterze, odnosząc się do przedstawionego przez USA uzasadnienia restrykcji wobec niego, że jest on najważniejszym rzecznikiem Iranu na arenie międzynarodowej.
The US' reason for designating me is that I am Iran's "primary spokesperson around the world"
— Javad Zarif (@JZarif) July 31, 2019
Is the truth really that painful?
It has no effect on me or my family, as I have no property or interests outside of Iran.
Thank you for considering me such a huge threat to your agenda.
Biały Dom poinformował w środę o nałożeniu na Zarifa sankcji, które przewidują m.in. zamrożenie jego aktywów w USA.
Według agencji dpa nowe sankcje doprowadzą do dalszego wzrostu napięcia między USA a Iranem.
Stosunki między oboma krajami pogorszyły się w ubiegłym roku po wyjściu USA z wielostronnego porozumienia nuklearnego z Iranem i wznowieniu antyirańskich sankcji, obejmujących m.in. eksport irańskiej ropy naftowej.
W czerwcu br., w reakcji na zestrzelenia przez Iran w rejonie Zatoki Perskiej amerykańskiego drona, administracja prezydenta Donalda Trumpa wprowadziła pakiet kolejnych "surowych" sankcji przeciw Iranowi, które objęły m.in. najwyższego duchowo-politycznego przywódcę tego kraju ajatollaha Alego Chameneia.
USA przedłużą zezwolenie na współpracę przy cywilnym programie atomowym Iranu
Rząd USA zgodzi się na ponowne przedłużenie o 90 dni zezwolenia na międzynarodową współpracę z Iranem przy rozwoju cywilnego programu nuklearnego w tym kraju - zapowiedział w środę doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton.
- Będziemy jednak codziennie, bardzo, bardzo uważnie przyglądać się tym działaniom - podkreślił Bolton w rozmowie ze stacją Fox Business.
Zezwolenia stanowią odstępstwa od zaostrzonych przed ponad rokiem sankcji USA wobec Iranu. Odstępstwa dotyczą projektów prowadzonych przez Teheran przy współpracy z Wielką Brytanią, Chinami, Francją i Rosją w sferze pokojowego wykorzystania energii nuklearnej, mimo wypowiedzenia przez USA porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku.
W maju 2018 roku decyzją prezydenta Donalda Trumpa Stany Zjednoczone wyszły z porozumienia nuklearnego z Iranem i wznowiły antyirańskie sankcje, obejmujące m.in. eksport irańskiej ropy naftowej, aby zmusić władze w Teheranie do renegocjacji umowy atomowej.
Donald Trump argumentuje, że porozumienie z 2015 roku nie obejmuje irańskiego programu pocisków balistycznych, nie odnosi się do prób wywierania wpływu przez Iran na państwa regionu ani nie wyznacza perspektyw po wygaśnięciu umowy nuklearnej w 2025 roku.
Czytaj więcej