Kowalczyk: oczywiście, że segreguję śmieci. Osoba, która tego nie robi zapłaci więcej

Polska

- Uwzględniając propozycje samorządów, uznaliśmy, że w ustawie określimy widełki: za niesegregowane śmieci zapłacić trzeba będzie od 2 do 4 razy więcej niż za segregowane - mówił w programie "Wydarzenia i Opinie" Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

Piotr Witwicki pytał swojego gościa o listy PiS do jesiennych wyborów. - Jedynki znamy, dalsze miejsca będą ujawnione z czasem. Ja startuję z okręgu siedlecko-ostrołęckiego. Pełne listy są już zatwierdzone. Ich ogłoszenie nastąpi, kiedy prezydent ogłosi termin wyborów - powiedział Kowalczyk w Polsat News.

 

- Szkoda, że Paweł Kowal z PiS przeszedł do PO. To zupełnie inny świat, inne wartości. Trochę się dziwi, ale obaw nie ma. Mamy równie dobrych kandydatów, np. Małgorzata Wassermann, Ryszard Terlecki - w taki sposób gość "Wydarzeń i Opinii" odniósł się do startu Pawła Kowala z pierwszego miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej w Krakowie.

 

"Będą zaproponowane rozwiązania prawne"

 

Minister mówił także wtorkowym spotkaniu w siedzibie partii PiS. - O sprawie Marka Kuchcińskiego nie rozmawialiśmy. Skupiliśmy się na zatwierdzaniu list, aby wystawić dobrych kandydatów. To zajęło bardzo dużo czasu - zaznaczył.

 

- Będą zaproponowane rozwiązania prawne, które by umożliwiały zwrot kosztów czy pokrywanie kosztów, aby nie było więcej niejasnych sytuacji - dodał.

 

 

Prowadzący poruszył temat sadzenia drzew. Zwrócił uwagę na to, że w wielu miastach wciąż jest za mało zieleni, którą zastępuje "betonowa dżungla".

 

- Co roku sadzimy pół miliarda drzew. Zgadzam się, że niektóre miasta nierozważnie podchodzą do wycinki drzew. My bardzo zachęcamy, aby zachowywały one strefy zieleni. Wprowadziliśmy nawet taki program adaptacyjny do zmian klimatu dla dużych miast - wskazał Kowalczyk.

 

"Myślę, że opowiada on bzdury"

 

Witwicki odniósł się do wpisu Roberta Biedronia. Lider Wiosny na Twitterze napisał, że premier Morawiecki więcej drzew wycina, niż sadzi, jak obiecywał. - Myślę, że opowiada on bzdury. Wycina się tyle, ile wynika z planów gospodarki leśnej, a przypominam, że lesistość w Polsce wzrasta - powiedział minister środowiska.

 

Kowalczyk oznajmił, że w walce z globalnym ociepleniem wspierają go partyjni koledzy. - Zrozumienie dla problemu jest bardzo wyraźne. Mam wsparcie - dodał. 

 

Piotr Witwicki pytał o wpis Leszka Dobrzyńskiego (PiS) na Twitterze. 

 

 

"Siedzę na otwartej werandzie, marznę i mam jedną prośbę do wszystkich panien strajkujących klimatycznie: dajcie sobie na luz, chociaż do listopada! Potem już trudno, może być zimno" - napisał Dobrzyński.

 

- Co innego dać sobie na luz jeśli chodzi o strajk, a co innego rozwiązywać problemy. A problem ocieplenia klimatu istnieje. Staramy się go łagodzić. Podejmujemy wiele wysiłków, aby pozyskiwać więcej energii odnawialnej. Nawet dziś ogłosiliśmy program zachęcający rolników do korzystania z energii odnawialnej. Tydzień temu wprowadziliśmy program "Mój prąd" zachęcający do montowania paneli słonecznych - powiedział Kowalczyk.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są w zakładce "Programy"

 

msl/ac/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie