Maas: Niemcy poczuwają się do odpowiedzialności za II wojnę, ale sprawa reparacji zamknięta

Polska
Maas: Niemcy poczuwają się do odpowiedzialności za II wojnę, ale sprawa reparacji zamknięta
PAP/Leszek Szymański

Niemcy poczuwają się moralnie do swojej odpowiedzialności za II wojnę światową i do tego, co wyrządziła ta wojna Polsce - mówił w środę w Warszawie szef MSZ Niemiec Heiko Maas. Zaznaczył jednocześnie, że sprawa reparacji jest dla Niemiec "zamknięta" z prawnego punktu widzenia.

Maas, który w środę spotkał się z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem, podziękował za zaproszenie do udziału w obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i podkreślił, że jest to upamiętnienie "niebywałej siły oporu Polaków".

 

- To, co Polakom wyrządzili Niemcy, to napawa nas wstydem. To niewypowiedziane cierpienie, którego Polacy doświadczyli tutaj w Warszawie i w całym kraju, wielu Niemców i mnie osobiście porusza i temu chcę dzisiaj dać wyraz - mówił szef MSZ Niemiec.

 

- Twoje zaproszenie Jacku uznaję za szczególny znak zaufania. Jestem wdzięczny też dlatego, bo Niemcy i Polska dzisiaj, 75 lat po Powstaniu Warszawskim jako przyjaciele obdarzają się mocnym zaufaniem - dodał Maas.

 

Kwestia reparacji jest dla Niemiec zamknięta

 

Pytany o kwestię reparacji wojennych niemiecki minister powiedział, że "z punktu widzenia prawnego ta sprawa jest dla Niemiec zamknięta".

 

- Ale pamięć i rozliczenie się np. w ramach takiej wizyty jak tutaj dzisiaj w Warszawie, jak przy różnych okazjach w Niemczech, to nigdy nie będzie zakończone. Niemcy poczuwają się moralnie do swojej odpowiedzialności za II wojnę światową i do tego, co wyrządziła ta wojna Polsce. Nigdy nie wolno nam zapomnieć tych cierpień, które sprowadziliśmy na inne kraje i przede wszystkim na Polskę - dodał szef niemieckiego MSZ.

 

Czaputowicz o wizycie szefa niemieckiego MSZ

 

Pytany o kwestię reparacji wojennych Czaputowicz podkreślił, że nie należy unikać tematów trudnych we wzajemnych relacjach.

 

- Polacy mają poczucie pewnej niesprawiedliwości, czy też braku zadośćuczynienia za krzywdy, straty doznane w wyniku działań wojennych. Jest to przedmiot debaty publicznej i uważamy, że nie ma powodu, by unikać tego tematu we wzajemnych stosunkach" - mówił szef MSZ.

 

Jak zaznaczył, resort oczekuje w tej chwili na wynik prac zespołu parlamentarnego ds. oszacowania wysokości reparacji i to ma być jego zdaniem podstawa do dyskusji na ten temat w przyszłości. Czaputowicz podkreślał także rolę rocznic przypadających w 2019 r. Jak zaznaczył, w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej wezmą udział prezydenci Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier.

 

- Wizyta pana ministra Heiko Maasa to dowód bliskich relacji Polsko i Niemiec oraz znaczenia, jakie obie strony przywiązują do szczerego, intensywnego dialogu między naszymi państwami - podkreślił Czaputowicz.

 

Pomnik polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie

 

Szef polskiego MSZ pozytywnie odniósł się do pomysłu budowy pomnika polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie.

 

- W naszej ocenie pomnik powinien stanowić miejsce pamięci, refleksji nad ofiarami i mieć walor edukacyjny, jeżeli dojdzie do powstania tego pomnika. Realizacja idei budowy byłaby ważnym symbolicznym gestem i sygnałem świadczącym o niemieckiej empatii dla polskiej wrażliwości historycznej - dodał minister.

 

Przyszłość UE wśród tematów rozmów ministrów

 

Szef MSZ poinformował, że rozmowa z Maasem dotyczyła także przyszłości UE, w tym wyboru nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej, co ocenił jako szansę na nowe otwarcie.

 

- W duchu kompromisu uwzględniającego interesy wszystkich członków, także z Europy Środkowej, Polska dąży do tego, żeby UE była silna, demokratyczna, solidarna, sprawna. Podzielamy ten punkt widzenia, a współpraca polsko-niemiecka jest kluczowa do osiągnięcia tego ambitnego celu - podkreślił.

 

Wśród tematów rozmów wymienił także polsko-niemiecko okrągły stół, którego kolejne posiedzenie odbędzie się w listopadzie oraz szczyt Procesu Berlińskiego.

 

 

 

"Polska i Niemcy dzielą te same wartości"

 

Maas podkreślił, że Polska i Niemcy dzielą te same wartości, za które - jak dodał - oddali życie Polacy walczący w szeregach Armii Krajowej.

 

- Wolność i samostanowienie w Europie - to są sprawy, które są dla nas niezmiernie ważne. Chcemy zachowywać pamięć o zbrodniach Niemiec oraz o odwadze Polski w naszych krajach - zadeklarował Maas.

 

Maas wśród tematów rozmów wymienił także sprawy bilateralne oraz międzynarodowe, wspólną politykę bezpieczeństwa, współpracę w UE oraz w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 

dc/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze