Kochanka ministra obrony Rosji zarobiła miliardy na państwowych kontraktach

Polska
Kochanka ministra obrony Rosji zarobiła miliardy na państwowych kontraktach
Pixabay/ designerpoint

Była stewardessa ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, która według mediów miała romans z ministrem obrony Siergiejem Szojgu, miała zarobić co najmniej 6,5 mld rubli (103 mln USD) na zleceniach dla państwa - twierdzi rosyjski portal śledczy The Insider.

Jelena Szebunowa była stewardessą w samolocie ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych (MCzS), którym latał Szojgu, ówczesny minister w tym resorcie. Później jednak pracowała w różnych firmach, które podlegały ministerstwu obrony lub realizowały kontrakty dla tego resortu oraz MCzS.

 

Zyski kochanki ministra

 

Firmy, z którymi była związana, zarobiły co najmniej 6,5 mld rubli, a oprócz luksusowych samochodów Szebunowa dorobiła się także 181-metrowego mieszkania w Moskwie i luksusowej rezydencji w prestiżowej podmoskiewskiej Żukowce. Była również właścicielką drogiej restauracji.

 

The Insider, powołując się na dwa anonimowe źródła, twierdzi, że przez kilkanaście lat (do 2017 r.) obecny minister obrony Rosji miał romans z Szebunową. Jej 18-letni syn może - według portalu - być dzieckiem polityka.

 

Również jej sukcesy biznesowe mogą być - sugeruje portal - wynikiem jej związku z ministrem. Większość z nich była bowiem związana z dwoma resortami, którymi kierował lub kieruje Szojgu. Nieruchomości kobieta kupiła od osób związanych z ministerstwem obrony i MCzS.

M.in. w 2014 r. Szebunowa została współwłaścicielką firmy Spiecstrojkonstrukcija, która brała w leasing linie produkcyjne konstrukcji stalowych od podlegającego ministerstwu obrony przedsiębiorstwa Spiecstroj-Lizing. Potem firma Szebunowej dostarczała temu resortowi materiały budowlane.

 

Znaczące sukcesy biznesowe

 

Do 2016 r. jedna z należących do niej firm zarobiła ponad 120 mln rubli na dostawach żywności dla ministerstw obrony i ds. sytuacji nadzwyczajnych - pisze The Insider.

 

64-letni Szojgu od 2012 r. jest ministrem obrony. W latach 1994-2012 kierował ministerstwem ds. sytuacji nadzwyczajnych. Przez wiele lat na tym stanowisku był oceniany jako najlepszy rosyjski minister. Uważany jest za jednego z najbliższych współpracowników prezydenta Władimira Putina.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie