Kolejne ognisko ASF. Prawie 2,5 tys. świń do likwidacji

Polska
Kolejne ognisko ASF. Prawie 2,5 tys. świń do likwidacji
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

W gospodarstwie rolnym w gminie Budry (warmińsko-mazurskie) wykryto 31 ognisko ASF w tym roku w Polsce. W gospodarstwie jest 2428 świń, wszystkie zostaną zabite i zutylizowane - poinformowała zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii w Olsztynie.

Wykryte w gminie Budry ognisko AFS jest jednym z największych w regionie, hodowanych w nim jest 2428 świń.

 

- Zgodnie z procedurami wszystkie zwierzęta zostaną oszacowane, zabite i zutylizowane - powiedziała zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii w Olsztynie Dorota Daniluk. Dodała, że ze względu na ilość zwierząt objętych tym ogniskiem jest to jedno z największych w regionie.

 

- Obecnie trwa dochodzenie prowadzone przez zespól wojewódzkiego lekarza weterynarii, które ma ustalić skąd choroba wzięła się w tym gospodarstwie. Zespół ten ma też zadbać o to, by choroba nie została zawleczona do kolejnych gospodarstw - dodała Daniluk.

 

Wykryte i potwierdzone badaniami Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach ognisko ASF w gminie Budry jest 13 w tym roku w woj. warmińsko-mazurskim. W tym regionie notuje się ponad jedną trzecią wszystkich tegorocznych ognisk ASF w Polsce - na 31 ognisk 13 wystąpiło właśnie w warmińsko-mazurskim. Pozostałe ogniska ASF dotychczas wystąpiły na terenie województw: podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego. 

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie