Kaczyński ze Schetyną, Morawiecki kontra Budka. Starcia na szczytach list wyborczych

Polska
Kaczyński ze Schetyną, Morawiecki kontra Budka. Starcia na szczytach list wyborczych
PAP/Piotr Polak; Polsat News

Dotychczas tylko PiS i KO przedstawiły swoje "jedynki" w nadchodzących wyborach. Liderzy ugrupowań: PiS - Jarosław Kaczyński i PO - Grzegorz Schetyna zmierzą się w Warszawie, natomiast premier Mateusz Morawiecki w Katowicach z Borysem Budką, a szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro z b. szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem.

W okręgu podwarszawskim minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zmierzy się natomiast z "jedynką" PO - rzecznikiem tej partii Janem Grabcem. W Wałbrzychu były wiceszef MON i obecny szef kancelarii premiera Michał Dworczyk będzie konkurował z b. szefem MON Tomaszem Siemoniakiem.

 

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zmierzy się w okręgu łódzkim z dziennikarzem sportowym Tomaszem Zimochem. W Krakowie natomiast b. wiceszef MSZ w rządzie Jarosława Kaczyńskiego Paweł Kowal zmierzy się z posłanką PiS Małgorzatą Wassermann.

 

14 sierpnia koalicja domknie listy do Senatu

 

Była minister pracy i polityki społecznej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, posłanka PO Joanna Kluzik-Rostkowska będzie konkurować w Radomiu z szefem gabinetu politycznego premiera Mateusza Morawieckiego Markiem Suskim.

 

W Rzeszowie wieloletni prezydent tego miasta (od 2002 r.), były działacz SLD Tadeusz Ferenc startujący z listy KO zmierzy się z szefem komitetu wykonawczego PiS Krzysztofem Sobolewskim.

 

Obecny wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker będzie natomiast konkurować z posłem PO Sławomirem Nitrasem w okręgu koszalińskim.

 

Obie partie kończą już prace nad kształtem kompletnych list wyborczych. Lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział we wtorek, że 14 sierpnia Koalicja Obywatelska, w skład której weszła m.in. Inicjatywa Polska i Zieloni, będzie domykać listy do Senatu, a 17 sierpnia zostanie zaakceptowana cała konstrukcja list. PiS natomiast kontynuuje we wtorek rozmowy podczas kolejnego posiedzenia komitetu politycznego, który - jak zapowiedział szef klubu PiS - ma zaakceptować pełne listy kandydatów w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie