Abp Gądecki: Najwyższe zaniepokojenie budzą coraz częstsze akty nienawiści wobec wierzących

Polska
Abp Gądecki: Najwyższe zaniepokojenie budzą coraz częstsze akty nienawiści wobec wierzących
Wikimedia Commons/Silar/CC BY SA 4.0

Moje najwyższe zaniepokojenie budzą coraz częstsze akty nienawiści wobec ludzi wierzących, w tym wobec kapłanów oraz akty profanacji obiektów sakralnych, miejsc i przedmiotów kultu, tak ważnych dla katolików w Polsce - napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w liście do pobitego ks. Aleksandra Ziejewskiego.

W liście udostępnionym we wtorek przez biuro prasowe episkopatu Polski, abp Gądecki napisał, że z wielkim smutkiem przyjął informację o fizycznej napaści na księdza prałata, do której doszło w minioną niedzielę w kościele św. Jana Chrzciciela w Szczecinie.

 

Hierarcha przesłał w nim wyrazy solidarności i duchowego wsparcia oraz zapewnienia o swojej modlitwie również dla współpracowników księdza dziekana, którzy ucierpieli w ataku.

 

"Dostrzegam eskalację wrogich zachowań wobec ludzi wierzących"

 

"Ze smutkiem dostrzegam eskalację wrogich zachowań wobec ludzi wierzących, w tym stosowanie przemocy symbolicznej i fizycznej. Choć w społeczeństwie pluralistycznym różnice światopoglądowe są oczywistością, nigdy nie mogą być usprawiedliwieniem dla tego typu nieludzkich czynów" - napisał w liście przewodniczący episkopatu.

 

Wezwał w nim sprawców do opamiętania, a wszystkich ludzi dobrej woli do modlitwy w intencji Kościoła oraz w intencji tych, którzy dopuszczają się podobnych aktów nienawiści.

 

Abp Gądecki podziękował też księdzu prałatowi za gorliwą i pełną ofiary posługę, życząc szybkiego powrotu do pełni sił.

 

Według informacji przekazanej przez rzecznika prasowego kurii szczecińskiego-kamieńskiego ks. Sławomira Zygi, trzech agresywnie zachowujących się mężczyzn wtargnęło w niedzielę ok. godz. 17.30 do zakrystii bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie.

 

Atak na księdza

 

Mężczyźni weszli do zakrystii przed mszą św. i nie chcieli jej opuścić. Jak podała policja, jeden z nich uderzył w twarz proboszcza i pracownika kościelnego. Zaatakowana została też zakrystianka. Napastnicy uciekli z zakrystii, ale w ciągu 1,5 godziny zatrzymali ich policjanci.

 

Jak podają lokalne media, sprawcy zażądali szat liturgicznych i chcieli odprawić mszę. Policjanci w poniedziałek ustalali okoliczności i przebieg zdarzenia, a także przesłuchiwali świadków. Trzej mężczyźni w wieku od 27 do 53 lat byli wcześniej notowani przez policję.

 

Szczecińska Prokuratura Okręgowa poinformowała, że czynności z zatrzymanymi zostaną przeprowadzone we wtorek. Śledztwo w sprawie ataku na kapłana obejmie nadzorem Prokuratura Krajowa.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie