Szesnastolatek zarobił 3 miliony dolarów. Wygrał turniej w grę komputerową

Technologie
Szesnastolatek zarobił 3 miliony dolarów. Wygrał turniej w grę komputerową
Twitter/Fortnite

Kyle "Bugha" Giersdorf został indywidualnym mistrzem świata w grze "Fortnite". 16-latek oprócz tytułu najlepszego gracza, otrzymał nagrodę w wysokości 3 mln dolarów (ok. 11,5 mln złotych). Zwycięzcy w kategorii drużynowej dla dwóch osób - 16-letni Emil "Nyhrox" Pedersen i 17-letni David "aqua" W. otrzymali po 1,5 mln dolarów. W finałach brali również udział zawodnicy z Polski.

Pula nagród turnieju finałowego Fortnite World Cup wyniosła w sumie 30 mln dolarów. Gracze wcześniej musieli przebrnąć przez kwalifikacje (pula nagród 10 mln dolarów). W finałowych zmaganiach formatu solo i duo brało udział po 100 graczy - tyle ile maksymalnie może uczestniczyć w jednej rozgrywce trybu Battle Royale.

 

W kategorii indywidualnej startowało trzech zawodników z Polski - Maciej "teeq" Radzio (zajął 43. miejsce), Jarosław "JarkoS" Kaleta (52 miejsce.) oraz Łukasz "Luki" Król (82. miejsce). "Teeq" za zajęcie miejsca w pierwszej "pięćdziesiątce" otrzymał 100 tys. dolarów (384 tys. złotych), z kolei pozostali gracze - 50 tys. dolarów.

 

 

Rekord, ale tylko na chwilę

 

Na krótki czas pula nagród Fortnite World Cup Finals pobiła rekord wszechczasów w kategorii aren e-sportowych. Jednak już 20 sierpnia rozpocznie się turniej The International 2019 w grę Dota 2. Pula nagród - finansowana w głównej mierze przez wpłaty graczy - osiągnęła już ponad 30,9 mln dolarów.

 

Finały "Fortnite" na popularnym serwisie streamingowym Twitch w szczytowym momencie oglądało ponad 1,3 mln widzów. Na YouTubie te same zmagania oglądało 500 tys. osób.

 

"Fortnite" to wieloosobowa gra dostępna na konsolach i komputerach. Najbardziej popularnym trybem rozgrywki, który oferuje jest "Battle Royale". Gracze lądują na wyspie, na której muszą zaopatrzyć się w broń, amunicję i surowce. Zadaniem gracza jest przetrwanie i eliminacja innych graczy - wygrywa ten kto zostanie ostatni na "placu boju". By przyspieszyć rozgrywkę, "bezpieczny" obszar planszy co kilka minut się zmniejsza. Do najbardziej popularnych gier tego gatunku oprócz "Fortnite" należą m.in. "Playerunknown's Battlegrounds" i "Apex Legends".

bas/luq/ CNET, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie