Prokuratura umarza śledztwo ws. festiwalu Orle Gniazdo. Sprawa dotyczyła propagowania faszyzmu

Polska
Prokuratura umarza śledztwo ws. festiwalu Orle Gniazdo. Sprawa dotyczyła propagowania faszyzmu
Polsat News

Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim nieprawomocnie umorzyła postępowanie ws. propagowania faszystowskiego ustroju na festiwalu Orle Gniazdo, jednocześnie kierując akt oskarżenia przeciwko jednej z wokalistek - Annie B. Kobieta miała nawoływać do popełnienia zbrodni na byłym premierze Donaldzie Tusku.

Informację tę przekazał rzecznik prasowy prokuratury regionalnej w Łodzi Krzysztof Bukowiecki.

 

- W związku z wydarzeniami, do których doszło w połowie lipca 2017 roku w miejscowości Kępna podczas festiwalu muzyki "Orle Gniazdo", Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Annie B., zarzucając jej publiczne nawoływanie do popełnienia zbrodni na byłym premierze Donaldzie Tusku. Jest to przestępstwo z art. 255 § 2 k.k., zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności - poinformował Bukowiecki.

 

W komunikacie podkreślono jednocześnie, że Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim "jeszcze w styczniu 2019 roku wydała nieprawomocne postanowienie o umorzeniu drugiego wątku postępowania, który dotyczył publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa, z uwagi na fakt, że materiały filmowe dostarczone prokuraturze przez telewizję TVN nie pozwalały na identyfikację sprawców".

 

Świadkowie "nie byli w stanie rozpoznać konkretnych osób"

 

- Dokonana przez biegłych specjalistów techniczna obróbka nagrań nie poprawiła ich jakości w takim stopniu, by możliwa była bezsporna identyfikacja przez prokuraturę twarzy uczestników festiwalu, którzy wznosili faszystowskie gesty. Z kolei kilkudziesięciu przesłuchanych w śledztwie świadków, którym okazano poprawione technicznie zdjęcia, twierdziło, że nie są w stanie rozpoznać konkretnych osób - poinformowano.

 

Rzecznik prokuratury regionalnej w Łodzi podkreślił przy tym, że zasadność postanowienia Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie "podlega kontroli Prokuratury wyższego szczebla". - Jeśli wyniki kontroli wykażą, że istnieje możliwość identyfikacji sprawców przestępstwa, postępowanie zostanie podjęte na nowo - podkreślono.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie