Podróże Kuchcińskiego z rodziną rządowym samolotem. CIS: wszystkie miały charakter służbowy

Polska
Podróże Kuchcińskiego z rodziną rządowym samolotem. CIS: wszystkie miały charakter służbowy
PAP/Marcin Obara

Każda podróż marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego samolotem rządowym miała charakter służbowy; obecność dodatkowych osób na pokładzie, nie wpływa w żadnej mierze na koszt przelotu - oświadczyło w czwartek Centrum Informacyjne Sejmu.

Według czwartkowych doniesień radia ZET, marszałek Sejmu lata z rodziną rządowym samolotem. Radio ZET dotarło do dokumentów potwierdzających sześć lotów, podczas których na pokładzie poza Kuchcińskim znajdowali się członkowie jego rodziny i oficer Służby Ochrony Państwa. Jak podkreśliło radio, nie wiadomo, czy rodzina Kuchcińskiego zapłaciła za te loty.

 


"W nawiązaniu do publikowanych w przestrzeni publicznej dokumentów, dotyczących lotów Marszałka Sejmu w okresie styczeń - lipiec 2019 r. Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśnia, że każda ze zrealizowanych samolotem rządowym podróży drugiej osoby w państwie miała charakter służbowy" - podkreślono w komunikacie opublikowanym w czwartek na stronie Sejmu.


Odnosząc się do wskazanych dat, CIS podkreśla, że były to "podróże realizowane zazwyczaj w bezpośredniej styczności kalendarzowej z posiedzeniami Sejmu, co nakładało na Kancelarię Sejmu dodatkowe zadania o charakterze logistycznym".


"Kalendarz marszałka Sejmu jest bardzo napięty - realizuje on średnio ok. 30 spotkań służbowych w miesiącu, nie licząc obowiązków podstawowych związanych z funkcjonowaniem Izby" - czytamy. Jak zaznaczono, "podróże lotnicze, realizowane przy pomocy samolotów rządowych, są najbezpieczniejszym i najkorzystniejszym logistycznie sposobem na pogodzenie licznych obowiązków".


"Nie ma nic wspólnego z korzyściami o charakterze osobistym"


Odnosząc się do informacji, że Kuchcińskiemu w podróżach służbowych towarzyszą inne osoby, w tym członkowie rodziny, podkreślono, że "obecność dodatkowych osób na pokładzie nie wpływa w żadnej mierze na koszt przelotu".


"Z możliwości towarzyszenia marszałkowi Sejmu w podróżach korzystają zresztą przede wszystkim reprezentanci Izby, pracownicy Kancelarii Sejmu oraz funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, co ułatwia sprawną realizację programu podróży, a zarazem nie ma nic wspólnego z korzyściami o charakterze osobistym" - głosi komunikat.


W czwartek do informacji ws. lotów marszałka Sejmu na konferencji prasowej w Sejmie odniósł się poseł PO-KO Sławomir Nitras. Jego zdaniem marszałek Sejmu powinien złożyć wyjaśnienia w sprawie korzystania z lotów rządowym samolotem wraz z członkami swej rodziny, powinien też zwrócić koszty tych lotów i podać się do dymisji.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie