Jest nowy prezes Urzędu Regulacji Energetyki

Biznes
Jest nowy prezes Urzędu Regulacji Energetyki
Twitter/Ministerstwo Energii

Rafał Gawin został nowym Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Resort energii poinformował w środę, że nominację wręczył minister energii Krzysztof Tchórzewski w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego.

"Minister Energii Krzysztof Tchórzewski w imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, wręczył Rafałowi Gawinowi nominację na stanowisko Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki" - poinformowało Ministerstwo Energii na Twitterze.

 

Jednocześnie minister podziękował Maciejowi Bando za dotychczasowa pracę" - dodał resort.

2 czerwca 2019 r. upłynęła kadencja Macieja Bando na stanowisku Prezesa URE.

 

Kancelaria Premiera Rady Ministrów informowała 26 czerwca br., że ogłosiła powtórny konkurs na szefa URE, gdyż poprzedni z 30 kwietnia zakończył się bez wyłonienia żadnego kandydata.

 

Zgodnie z prawem, Prezesa URE wskazuje premier spośród kandydatów wyłonionych w konkursie na jedną, 5-letnią kadencję.

 

Kompetencje Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki

 

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki jest Regulatorem rynku energii, centralnym organem administracji rządowej powołanym na mocy ustawy Prawo energetyczne do realizacji zadań z zakresu regulacji gospodarki paliwami i energią oraz promowania konkurencji.

 

Do kompetencji Prezesa URE należą m.in.: udzielanie i cofanie koncesji, zatwierdzanie i kontrolowanie stosowania taryf dla paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła pod względem zgodności z ustawami i przepisami wykonawczymi, w tym analizowanie i weryfikowanie kosztów przyjmowanych przez przedsiębiorstwa energetyczne jako uzasadnione do kalkulacji cen i stawek opłat w taryfach. 

 

Prezes Urzędu zajmuje się też kontrolowaniem standardów jakościowych obsługi odbiorców oraz sprawdzaniem na wniosek odbiorcy dotrzymania parametrów jakościowych paliw gazowych i energii elektrycznej.

wka/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze