Na Wysoczyźnie Elbląskiej zawisną budki na drzewach dla gryzoni

Polska
Na Wysoczyźnie Elbląskiej zawisną budki na drzewach dla gryzoni
Parku Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej

Na terenie nadleśnictwa Elbląg i parku Bażantarnia zostanie zamontowanych 50 budek dla nadrzewnych gryzoni z rodziny popielicowatych - poinformował Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej. Budki mają zastąpić tym zwierzętom naturalne kryjówki.

Jak poinformowała w poniedziałek Hanna Kruk z Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, budki są przeznaczone dla popielicy szarej i orzesznicy leszczynowej. Zostaną zawieszone do połowy sierpnia na drzewach w wytypowanych miejscach nadleśnictwa Elbląg i elbląskiego parku Bażantarnia. Przypominają wyglądem budki dla ptaków, ale mają otwór wejściowy od strony pnia.

 

- W skali kraju te gryzonie stają się coraz rzadsze, ponieważ tracą swoje siedliska ze względu na zmniejszanie powierzchni starych drzewostanów. Domki mają zastąpić im naturalne kryjówki, jakimi są dziuple drzew - wyjaśniła.

 

Podobne działania dla ochrony popielicowatych pracownicy parku przeprowadzili 9 lat temu, gdy rozwieszono ok. 200 nadrzewnych budek. Podczas ubiegłorocznego monitoringu okazało się, ze większość była zasiedlona przez gryzonie, tylko w kilku zagnieździły się ptaki lub osy. Kolejne domki zostaną teraz zamontowane w nowych lokalizacjach, bądź zastąpią stare i zniszczone budki.

 

Największe i najmniejsze popielicowate

 

Popielicowate (inaczej pilchowate) to niewielkie gryzonie, występujące w starszych lasach liściastych i mieszanych, zwykle w buczynach i grądach o rozbudowanej warstwie podszytu. Prowadzą głównie nadrzewny, nocny tryb życia. Są objęte ochroną, jako gatunki zagrożone wyginięciem.

 

Popielicowate są głównie roślinożerne - zjadają m.in. owoce, nasiona i orzechy, ale żywią się także owadami i jajami ptaków. Zapadają w sen zimowy, który trwa czasami nawet dziewięć miesięcy.

 

Orzesznica jest najmniejszym, a popielica największym krajowym przedstawicielem tej rodziny. Orzesznica wyglądem przypomina rudawą mysz, z jasnym brzuchem i ogonem obrośniętym sierścią. Popielica może kojarzyć się z małą wiewiórką, ma popielato-białe futerko, puszysty ogon i spore okrągłe uszy.

 

Projekt ochrony wybranych gatunków zwierząt na terenie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej jest realizowany dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Poza montażem budek dla popielicowatych przewiduje również budowę kilkunastu tzw. hoteli dla dziko żyjących owadów zapylających i zasianie w ich pobliżu łąki kwietnej ze specjalnej kompozycji nasion roślin miododajnych.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie