Zdjęcia jego kikuta użyto, jako ostrzeżenia na paczce papierosów. Zażądał wyjaśnień

Świat
Zdjęcia jego kikuta użyto, jako ostrzeżenia na paczce papierosów. Zażądał wyjaśnień
pixabay/PublicDomainPictures
Zdjęcie ilustracyjne

60-letni Albańczyk, mieszkający w Metz we wschodniej Francji ponad dwie dekady temu przeszedł zabieg amputacji nogi. Ku swojemu zaskoczeniu dowiedział się, że jego zdjęcie pojawiło się na paczce papierosów choć nie wyraził na to zgody. Pod spodem zamieszczono ostrzeżenie: palenie zatyka tętnice. Adwokat mężczyzny zwrócił się do Komisji Europejskiej o wyjaśnienie sprawy.

Odkrycia dokonał syn mężczyzny, który kupił paczkę papierosów w jednym ze sklepów Luksemburgu w zeszłym roku. Na fotografii ostrzegającej przed paleniem rozpoznał charakterystyczny kikut swojego ojca.

 

"Poczuł się zdradzony i upokorzony"

 

- To naprawdę niewiarygodne, że dana osoba znajduje swoje zdjęcie na opakowaniu papierosów w Unii Europejskiej - powiedział w rozmowie z BBC prawnik mężczyzny Antoine Fittante. Jak dodał, jego klient czuje się "zdradzony i upokorzony tym, że jego niepełnosprawność ostrzega przed skutkami palenia".

 

Według 60-latka zdjęcie zostało zrobione podczas wizyty w lokalnej klinice. Lekarz na podstawie fotografii miał wybrać dla pacjenta odpowiednią protezę. Albańczyk przekonuje jednak, że nigdy nie wyraził zgody na używanie zdjęcia w innych niż medyczne celach.

 

 

Zdjęcie na oficjalnych stronach Komisji Europejskiej

 

Zamieszczane na opakowaniach fotografie ostrzegające pochodzą z biblioteki zdjęć Unii Europejskiej. 42 zdjęcia są określone w dyrektywie z dnia 10 października 2014 r.

 

W informacji zamieszczonej na stronie Komisji Europejskiej czytamy, że zdjęcia zostały "opracowane przez zewnętrznych wykonawców". Wśród wymienionych w dokumencie zdjęć rzeczywiście znajduje się takie przedstawiające kikut 60-letniego Albańczyka.

 

Mecenas Fittante w celu wyjaśnienia sprawy zwrócił się zarówno do kliniki, którą odwiedził 60-latek, jak i Komisji Europejskiej. Poszkodowany chce dowiedzieć się, w jaki sposób zdjęcie znalazło się w banku fotosów.

 

W zeszły piątek dziennik "Corriere della Sera" informował, że 50-letni mieszkaniec włoskiej miejscowości Misano Adriatico znalazł na paczce papierosów zdjęcie swojej zmarłej żony. Jego adwokat złożył pozew przeciwko koncernowi tytoniowemu domagając się 100 mln euro odszkodowania.

bas/ml/ BBC, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie