Serwisanci z misji zagranicznych nie będą weteranami. Funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej - tak

Polska
Serwisanci z misji zagranicznych nie będą weteranami. Funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej - tak
Polsat News
Straż Marszałkowska podczas interwencji przeciwko protestującym w Sejmie osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom (maj 2019 r.)

Serwisanci służący w Iraku, Czadzie, Rumunii i Afganistanie nie zyskają prawa do uzyskania statusu Weterana Działań Poza Granicami Państwa - tak zdecydowała sejmowa Komisja Obrony Narodowej. Jednocześnie uznano, że status weterana uzyskają funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej. "Wstyd i pogarda dla tych którzy służyli Polsce" - skomentował poseł PO Marcin Kierwiński.

Komisja Obrony Narodowej odrzuciła w czwartek poprawkę zgłoszoną przez Platformę Obywatelską do projektu Ustawy o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa oraz niektórych innych ustaw. Posłowie PO chcieli, by serwisantów sprzętu wojskowego na misjach zagranicznych uznano za weteranów. Poprawka przepadła, bo poparło ją ośmiu posłów, a trzynastu było przeciw. 

 

Jednocześnie komisja zdecydowała o możliwości uzyskania statusu weterana funkcjonariuszom Straży Marszałkowskiej. Żaden z posłów nie zagłosował przeciwko temu zapisowi, poparło ją 14 posłów, a wstrzymało się 7. 

 

  

"Pogarda dla tych, którzy służyli Polsce na misjach za granicą"

 

"Wstyd i pogarda dla tych, którzy służyli Polsce na misjach za granicą" - skomentował decyzję komisji poseł PO Marcin Kierwiński.

Bardzo ostro decyzję członków komisji skomentował Tadeusz Sąsiadek, który służył m.in. ma misjach pokojowych ONZ w Libanie i Syrii. 

 

Sąsiadek zauważył, że zdziwieniem, że w opinii posłów, funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej służą w "strefie działań wojennych".  

 

"Tam nie było cywili czy żołnierzy"

 

"Może jak oponenci poznają życie i pracę serwisantów na misjach to zrozumieją, co oni przeżywali, czego sami (posłowie - red.) nie chcieli by doświadczyć" - napisał Sąsiadek w emocjonalnym wpisie na Facebooku. 

 

Zaproponował również posłom zapoznanie się z pracą serwisantów na misjach zagranicznych. Sam opisał jedną z dramatycznych chwili jakiej doświadczył w czasie dziesiątej zmiany kontyngentu w Afganistanie jego kolega Maciej Zębala. "Tam nie było cywili czy żołnierzy, byliśmy jednością zależną jeden od drugiego" - przytoczył Tadeusz Sąsiadek. 

 

 

"Potraktowali nas jak największego wroga" 

 

Inny z serwisantów, Maciej Zębala, opublikował list gratulacyjny, jaki otrzymał od dowódcy X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Afganistan gen. bryg. Piotra Błazeusza - "Za wysiłek i duży wkład pracy w funkcjonowanie X zmiany PKW w Afganistanie". 

 

Wśród licznych podziękowań znalazły się również wyrazy wdzięczności od: kpt. Marcina Makowskiego, mjr. Macieja Łydka i ppłk. Wacława Samocika.

 

 

 

"Osobiście przeżyłem największy atak talibów na polską bazę" - napisał Ryszard Halemba, który służył na XIII zmianie PKW. "Ale co ja tam wiem. Panowie posłowie z PiS wiedzą lepiej, tylko szkoda, że nas potraktowali jak największego wroga" - dodał gorzko Halemba. 

 

Zwiększone dodatki dla weteranów poszkodowanych, bezpłatne turnusy rehabilitacyjne 

 

Nowelizacja ustawy o weteranach zakłada m.in. zwiększenie dodatku dla weteranów poszkodowanych, bezpłatne turnusy rehabilitacyjne, zwiększenie pomocy finansowej na naukę, rozszerzenie systemu ulg za przejazdy komunikacją publiczną, obniżenie opłat za pobyt w Domu Weterana, wprowadzenie dodatkowego urlopu dla mających status weterana poszkodowanego.


Weterani poszkodowani, którzy mają uszczerbek na zdrowiu niższy niż 30 procent, w związku z poniesionymi urazami otrzymają darmową opiekę medyczną i darmowe leki. Natomiast ich ciężej ranni koledzy (z uszczerbkiem powyżej 30 procent) będą mieli zagwarantowane darmowe leki na wszystkie schorzenia niezwiązane z urazem odniesionym na misji. Status weterana poszkodowanego ma obecnie 857 osób, status weterana - 22 tys. 482.

grz/hlk/ "Polska Zbrojna", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie