Trzęsienie ziemi niedaleko Aten. Mieszkańcy greckiej stolicy uciekali z budynków

Świat

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,3 nawiedziło w piątek Grecję; jego epicentrum znajdowało się w odległości ok. 20 kilometrów od Aten - podało centrum sejsmologiczne EMSC. Wstrząsy wyczuwalne były w stolicy, gdzie ludzie w panice wybiegali z budynków.

W 40 minut po trzęsieniu nastąpił wstrząs wtórny o magnitudzie 4,4. Jego epicentrum również znajdowało się ok. 20 km na północny-zachód od greckiej stolicy. 

 

Władze na razie nie mają informacji o ewentualnych ofiarach lub szkodach. Wstrząsy wywołały chwilowe przerwy w dostawie prądu wokół Aten. Straż pożarna z kolei odbierała zgłoszenia o ludziach, którzy utknęli w windach.

 

Według świadka cytowanego na stronie organizacji Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC) wstrząs, który nawiedził kraj po godzinie 14 czasu lokalnego (13 w Polsce), był "silny, ale na szczęście niezbyt długi". 

 

Jak wyjaśnił w greckiej Star TV sejsmolog Manolis Skordilis, piątkowy wstrząs miał miejsce blisko powierzchni ziemi, przez co był bardzo silnie odczuwalny

 

Wstrząsy też na Bali i w Indonezji

 

We wtorek trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 nawiedziło z kolei indonezyjską wyspę Bali. Według EMCS epicentrum trzęsienia znajdowało się 102 km na południowy zachód od miasta Denpasar, a hipocentrum - na głębokości 100 km.

 

Natomiast płytkie trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3, które w niedzielę nawiedziło indonezyjską prowincję Moluki Północne, wywołało panikę na ulicach. Epicentrum wstrząsu znajdowało się 103 km na południowy wschód od tymczasowej stolicy prowincji, Ternate.

wka/pgo/ PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze