Otwarto cztery gdańskie kąpieliska. Były zamknięte z powodu sinic

Polska
Otwarto cztery gdańskie kąpieliska. Były zamknięte z powodu sinic
Polsat News

W piątek po południu otwarto cztery gdańskie kąpieliska, które zostały zamknięte dzień wcześniej z powodu sinic występujących w przybrzeżnych wodach Zatoki Gdańskiej. Nadal zamknięte pozostaje kąpielisko w Mikoszewie.

Informację o otwarciu czterech gdańskich kąpielisk podał na swojej stronie internetowej Główny Inspektor Sanitarny (GIS). Chodzi o kąpieliska Dom Zdrojowy i Molo w gdańskim Brzeźnie oraz w Jelitkowo i Jelitkowo Klipper. W miejscach tych od czwartku obowiązywał zakaz kąpieli związany z pojawieniem się zakwitów sinic w przybrzeżnych wodach Zatoki Gdańskiej.

 

Z mapy, na którą nanoszone są aktualne informacje dotyczące kąpielisk na terenie całego kraju, wynika, że w piątek po południu w regionie pomorskim z powodu zakwitów sinic zamknięte jest nadal jedno kąpielisko nad Zatoką Gdańską, znajdujące się w Mikoszewie.

 

Sanepid podkreśla, że sytuacja w każdej chwili może ulec zmianie. Wiatr i prądy morskie mogą spowodować, że skupiska sinic przemieszczą się. W efekcie zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne - zamknięte.

 

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

 

Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

 

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie