Spłonęło 100 ha zboża. Wielki pożar w okolicach Jarocina

Polska

Pożar wybuchł w piątek ok. godz. 13:30 na polu w miejscowości Jadwigów (woj. wielkopolskie) pomiędzy Jarocinem a Środą Wielkopolską. Ogień bardzo szybko zaczął się rozprzestrzeniać. - Na pniu spaliło się 100 ha zboża - powiedział polsatnews.pl dyspozytor Leszek Kuderski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Wielkopolskiej. Całość spalonego zboża należała do jednego właściciela.

Ogień początkowo pojawił się na polu w Jadwigowie, ale rozprzestrzenił się bardzo szybko w dwóch kierunkach - w stronę wsi Kolniczki i Szypłów.

 

Sto hektarów spłonęło na pniu


W gaszeniu ognia uczestniczyło 16 zastępów straży pożarnej, w sumie to 64 strażaków. Ogień dogaszono po ponad czterech godzinach akcji.

 

- Ostatni wóz wrócił do bazy o godz. 17:46 - powiedział dyspozytor Leszek Kuderski z PSP Środzie Wielkopolskiej.


Straty na razie trudno oszacować. Wiadomo, że pole należało do jednego właściciela. Strażacy są również ostrożni w ocenie przyczyny pożaru.

 

- Jest bardzo sucho - zwrócił uwagę dyspozytor Leszek Kuderski. - Mogło dojść do zaprószenia ognia przez nieustalone osoby - dodał strażak.

 

Podejrzenie: iskra z maszyny

 

Rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej Sławomir Brandt poinformował z kolei, że w Chociczy Wielkiej w powiecie wrzesińskim paliło się pole o powierzchni ok. 40 hektarów. 

 

Z ogniem walczyło 11 zastępów straży pożarnej. Ostatecznie spłonęło 17 ha zboża na pniu.

 

Według pierwszych informacji, pożar mógł być spowodowany przez pracujące na polu maszyny rolnicze.

grz/hlk/ polsatnews.pl, PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze