Koniec z uprawianiem polityki w świątyniach. Zakaz wydał król Maroka

Świat
Koniec z uprawianiem polityki w świątyniach. Zakaz wydał król Maroka
Flickr/Güldem Üstün
Meczet Hasana II w Casablance w Maroku

Król Maroka Mohamed VI zakazał uprawiania polityki w meczetach. W podpisanym dekrecie królewskim monarcha zabronił "nieprzestrzegania zasad spokoju, pokoju, braterstwa i tolerancji w miejscach przeznaczonych do obrzędów religii islamskiej".

Dokument podpisany przez króla w czwartek wzywa do "wykazania wysokiej jakości szacunku, integralności i wielkoduszności", zabraniając jednocześnie prowadzenia działalności w celu zysku w sektorze publicznym lub prywatnym "bez pisemnego zezwolenia rządu". Warunek ten wyklucza "działalność naukową, intelektualną i twórczą", sprzeczną z istotą misji przywódców religijnych.


Nowe przepisy zachęcają do "utworzenia komisji, która zajmie się skargami i zażaleniami przywódców religijnych" w przypadkach "niesprawiedliwości lub uprzedzeń".

 

Zobowiązuje ona "do zgodności z podstawami doktryny malikickiej (szkoły w islamie, obowiązującej m.in. w Maroku - red.), z wierzeniami i podstawami państwa", z jednoczesnym pełnym "poszanowaniem miejsc przeznaczonych dla obrzędów religii islamskiej" oraz z "obowiązkiem noszenia tradycyjnego stroju marokańskiego".

grz/ KAI

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze