Separatyści i władze w Kijowie uzgodnili wymianę 277 jeńców

Świat
Separatyści i władze w Kijowie uzgodnili wymianę 277 jeńców
Polsat News

Trójstronna grupa kontaktowa ds. konfliktu na wschodzie Ukrainy uzgodniła wymianę 277 osób, więzionych przez władze w Kijowie oraz separatystów prorosyjskich w Donbasie - oświadczył w czwartek ukraiński dyplomata Roman Bezsmertny. Strona ukraińska przekaże 208 osób, zaś strona przeciwna 69 osób - poinformował na konferencji prasowej w Kijowie.

Bezsmertny, były ambasador Ukrainy na Białorusi, jest przedstawicielem swojego kraju w zespole grupy trójstronnej ds. politycznych.

Wyjaśnił, że wymianę poprzedzi procedura - jak się wyraził - "oczyszczenia prawnego". - Osądzeni zostaną poddani innej procedurze a ci, którzy figurują w śledztwach - innej. Nie do wszystkich przypadków można będzie zastosować termin "wymiany" - podkreślił Bezsmertny.

 

Przedstawiciel Ukrainy zapewnił, że prowadzone są działania wymiany na zasadzie "wszyscy za wszystkich" oraz przyznał, że Kijów nie posiada pełnej informacji o dokładnej liczbie ludzi, przetrzymywanych przez separatystów.


Ujawnił także, że strona ukraińska była gotowa dokonać wymiany jeszcze w środę, jednak nie zgodzili się na to rosyjscy delegaci w grupie trójstronnej. - Ukraina gotowa była do wymiany 208 na 69 jeszcze wczoraj. Mogliśmy rozpocząć tę procedurę i dokonać wymiany i poparli to przedstawiciele separatystów, jednak przeszkodzili wysłannicy Moskwy - oświadczył Bezsmertny.

 

Porozumienie ws. bezterminowego rozejmu


Kwestia wymiany była jednym z tematów posiedzenia grupy trójstronnej, które odbyło się w środę w stolicy Białorusi Mińsku. Przedstawiciel OBWE Martin Sajdik poinformował po spotkaniu, że strony konfliktu w Donbasie porozumiały się w sprawie ogłoszenia bezterminowego rozejmu od 21 lipca.

 

- Grupa kontaktowa uzgodniła oświadczenie, w którym strony potwierdziły zamiar przerwania ognia, począwszy od godz. 00.01 w dniu 21 lipca według czasu kijowskiego - oświadczył. - Jest to rozejm bezterminowy, a oświadczenie zawiera szereg kroków, które mają zapewnić jego trwałość - dodał dyplomata.


Trójstronna grupa kontaktowa ds. uregulowania sytuacji w Donbasie, regularnie spotykająca się w białoruskiej stolicy, składa się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE. Dodatkowo w jej spotkaniach uczestniczą przedstawiciele rebeliantów kontrolujących niektóre powiaty obwodów donieckiego i ługańskiego.

Kolejne spotkanie grupy kontaktowej ma się odbyć 31 lipca.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie