Neumann: Koalicja Obywatelska będzie jedyną koalicją opozycji startującą w wyborach

Polska

- Proszę zapytać Włodzimierza Czarzastego czy Władysława Kosiniaka-Kamysza, czy będą rejestrować listy koalicyjne z progiem 8 proc., czy listy partyjne z progiem 5 proc. - mówił w "Wydarzeniach i Opiniach" szef klubu PO Sławomir Neumann. Jak stwierdził, Koalicja Obywatelska będzie "jedyną koalicją opozycji startującą w wyborach". - Zapraszamy na listy, odrzucamy szyldy partyjne - zaapelował.

W czwartek rano z kolei szef PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że Platforma wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych jako Koalicja Obywatelska (wraz z Nowoczesną i Inicjatywą Polska). 20 proc. miejsc na listach KO mieliby otrzymać kandydaci "obywatelscy", czyli przedstawiciele organizacji pozarządowych, eksperci oraz samorządowcy.
 
Liderzy Wiosny Robert Biedroń i SLD Włodzimierz Czarzasty ogłosili w czwartek zamiar budowy bloku lewicowego z udziałem także Lewicy Razem. Z kolei PSL zapowiedział samodzielny start pod szyldem "PSL - Koalicja Polska".
 
"Otwieramy listy ponadpartyjne"
 
Po ogłoszeniu decyzji PO lider SLD stwierdził, że Grzegorz Schetyna "abdykował z pozycji lidera opozycji". O te słowa Bogdan Rymanowski zapytał w "Wydarzeniach i Opiniach" szefa klubu PO-KO Sławomira Neumanna.
 
- Nie chcę się odnosić do tych słów. One padają w jakichś emocjach, zupełnie niepotrzebnych - powiedział.
 
Jak dodał, "o tym, kto będzie liderem opozycji, zdecydują wyborcy". - Wierzę w to, że to będzie Jarosław Kaczyński - podkreślił Neumann.
 
Szef klubu PO-KO powiedział, że Koalicja Obywatelska będzie "szerokim blokiem partii politycznych, ludzi, środowisk samorządowych, tych osób, które przez ostatnie 4 lata swoje poglądy i niezadowolenie wyrażali w protestach ulicznych". Jak dodał, Platformie zależy na stworzeniu list opozycji obywatelskiej.
 
- Wierzę, że na listach będą ludzie lewicy, liberałowie, konserwatyści. Otwieramy listy ponadpartyjne - podkreślił.
 
Koalicje wokół PSL i SLD jako "PR-owskie zagrywki"
 
Neumann powiedział, że "nie da się złożyć koalicji z partii politycznych". - Szukamy więc takiej formuły, która będzie w stanie wygrać wybory jesienią - powiedział.
 
- Musimy odłożyć partyjne gry, interesy i otworzyć listę dla obywateli. Dla tych wszystkich, którzy chcą razem z nami bić się o wygraną - dodał.
 
Neumann stwierdził ponadto, że "Koalicja Obywatelska będzie jedyną koalicją opozycji startującą w wyborach". - Proszę zapytać Włodzimierza Czarzastego czy Władysława Kosiniaka-Kamysza, czy będą rejestrować listy koalicyjne z progiem 8 proc. czy listy partyjne z progiem 5 proc. Proszę nie dać się omamić PR-owską zagrywką o jakiejś budowie koalicji, bo będzie prosty wybór. Lista PSL, na której może znajdzie się paru polityków Unii Europejskich Demokratów i będzie lista SLD, na której znajdzie się kilku polityków lewicowych - tłumaczył.
 
"Tak samo ważne wybory jak te w 1989 roku"
 
- To będzie bardzo szeroki ruch obywatelski i ta kampania będzie prowadzona odwołując się do porozumienia ludzi, trochę tak jak to było 4 czerwca 1989 roku, kiedy to przy Lechu Wałęsie zebrali się ludzie w Komitecie Obywatelskim przy Lechu Wałęsie. To jest tego samego rodzaju wybór. Mamy tak samo ważną datę w tych wyborach - mówił Neumann.
 
Podkreślił, że Platformie nie zależy tylko i wyłącznie na klubie parlamentarnym. - Nas interesuje wygrana i szukamy takiej formuły, która te szanse nam zwiększa - powiedział.
 
- Zapraszamy na nasze listy. Odrzucany szyldy partyjne. Przychodźcie, startujmy razem - zaapelował do polityków opozycji.
 
Dotychczasowe odcinki programu "Wydarzenia i Opinie" można obejrzeć tutaj.
msl/zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie