Trzech tureckich dyplomatów zastrzelonych w Irbilu

Świat
Trzech tureckich dyplomatów zastrzelonych w Irbilu
EPA/GAILAN HAJI

Co najmniej trzech tureckich dyplomatów zostało zastrzelonych w środę w Irbilu, stolicy Regionu Kurdystanu w Iraku - poinformował Reuters, powołując się na kurdyjskie źródła. Uzbrojeni napastnicy otworzyli do nich ogień podczas obiadu w restauracji. Jeden z zabitych to turecki wicekonsul w Irbilu.

 MSZ Turcji potwierdziło śmierć jednego pracownika konsulatu. Agencja dpa, powołując się lokalne źródło, mówi o dwóch zabitych i jednym ciężko rannym.

 

Na miejscu są służby bezpieczeństwa. Trwa poszukiwanie sprawców. Władze poprosiły mieszkańców o opuszczenie okolic restauracji. Znajduje się ona w chrześcijańskiej dzielnicy miasta Ainkawa.

 

W ubiegłym tygodniu Masrur Barzani - syn byłego przywódcy irackich Kurdów Masuda Barzaniego - został zaprzysiężony na premiera irackiego Kurdystanu. Objął stanowisko po wybraniu jego kuzyna Neczirwana na prezydenta Kurdystanu.

 

W konflikcie kurdyjsko-tureckim zginęło już ponad 40 tys. osób. Działająca według władz w Ankarze również na terytorium Iraku Partia Pracujących Kurdystanu uznawana jest przez Turcję, a także Stany Zjednoczone i Unię Europejską za organizację terrorystyczną. Od lat 80. prowadzi zbrojną walkę o kurdyjską autonomię w Turcji.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie