Tokio: 600 tys. pracowników poproszonych o pracę zdalną. Chodzi o przygotowanie do igrzysk

Biznes
Tokio: 600 tys. pracowników poproszonych o pracę zdalną. Chodzi o przygotowanie do igrzysk
moritzklassen/ Pixabay

Ponad pół miliona ludzi zostało poproszonych o pracę z domu, w ramach próbnego programu, mającego rozwiązać kwestię zatorów komunikacyjnych przed Igrzyskami Olimpijskimi 2020, które odbędą się w stolicy Japonii.

Na całym obszarze aglomeracji tokijskiej z publicznego transportu korzysta codziennie ponad 20 milionów ludzi, dlatego władze obawiają się, że ponad 600 tys. dodatkowych osób, turystów i fanów sportu, które przyjadą na igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie, może przeciążyć system komunikacji miejskiej.

 

Aby uniknąć chaosu w czasie olimpiady, japoński rząd uruchomił program "Telework", w którym taką samą liczbę pracowników, jak liczba potencjalnych turystów, zachęca się do pracy w domu przez co najmniej dwa tygodnie, począwszy od 24 lipca.

 

Japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu (METI) ma nadzieję, że w próbie weźmie udział ponad 600 tys. pracowników z 3 000 firm.

 

System komunikacji miejskiej jest stale przeciążony

 

System metra w Tokio jest stale przeciążony - średnio 3,64 miliona pasażerów każdego dnia przejeżdża przez stację Shinjuku, która została uznana przez Guinness World Records za najbardziej ruchliwą stację świata. Aglomeracja Wielkie Tokio, zamieszkana przez prawie 38 milionów ludzi, jest najbardziej zaludnionym obszarem metropolitalnym na Ziemi.

 

W lipcu tego roku dane Google pokazały, że Tokio Chuo Line jest jedną z najbardziej zatłoczonych linii tranzytowych na świecie, a sytuacja w innych częściach miasta nie jest dużo lepsza. Operatorzy pociągów linii kolejowych i metra są znani z tego, że zatrudniają "oshiya" (tzw. "pchaczy”), których zadaniem jest wpychanie pasażerów i toreb do zatłoczonych wagonów.

 

Poważne obawy ekspertów

 

Eksperci wyrazili poważne obawy dotyczące wpływu Igrzysk Olimpijskich na komunikację w mieście. Zawody odbędą się w dniach 24 lipca-9 sierpnia 2020 roku. Później zaplanowano Igrzyska Paraolimpijskie, które zakończą się 6 września.

 

Azuma Taguchi, profesor Uniwersytetu Chuo, który badał problem przeludnienia transportu, powiedział agencji Reutera w listopadzie, że pociągi mogą osiągnąć 200 proc. pojemności w godzinach szczytu. - Istnieje jednak możliwość, że liczba ta może wzrosnąć podczas igrzysk olimpijskich - powiedział, ostrzegając, że system metra zostanie sparaliżowany, jeśli osiągnie 300 proc. pojemności.

 

Firmy i pracownicy współpracują

 

Ponad 50 tys. pracowników z Fujitsu i ponad 10 tys. pracowników z NEC dołączy do rządowego testu w tym roku, który w mniejszej skali funkcjonuje już od 2017 roku.

 

63 tys. osób wzięło udział w pierwszej próbie w 2017 roku, w 2018 roku, w programie testowym uczestniczyło już 300 tys. osób z 1 682 organizacji - potwierdziło METI. W tym roku Ricoh zamknie swoją siedzibę, aby umożliwić 2000 pracownikom zdalną pracę.

dc/luq/ CNN
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie