MSiT: wsparcie sportu osób niepełnosprawnych to jedno z głównych zadań resortu

Polska
MSiT: wsparcie sportu osób niepełnosprawnych to jedno z głównych zadań resortu
Pixabay/ Hans

- Realizacja programu upowszechniania sportu osób niepełnosprawnych jest jednym z głównych zadań resortu - potwierdził podczas środowego posiedzenia Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Jan Widera.

Ministerstwo szczególną uwagę przywiązuje do zwiększenia aktywności ruchowej osób niepełnosprawnych, kształtowania w tym środowisku zdrowego stylu życia, generalnie rozbudzania zainteresowań sportem. Wszystko to wpływa bowiem na poprawę stanu zdrowotnego.

 

Program przewiduje działania wśród osób we wszystkich kategoriach wiekowych - od dzieci i młodzieży do starszych (50+). Resort sportu w ramach realizacji programu upowszechniania sportu osób niepełnosprawnych wspiera finansowo szereg przedsięwzięć. W 2018 roku dofinansowaniem objęto 83 projekty na kwotę 18,7 mln złotych. W ramach wspierania organizacji zajęć sportowych z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (FRKF) na ten cel przeznaczono 6,5 mln.

 

Opieką MSiT objęte są sekcje sportowe osób niepełnosprawnych. Zajęcia prowadzone były w 217 ośrodkach i klubach w całej Polsce, systematycznie uczestniczyło w nich ponad 14 tysięcy osób. W ramach wspierania imprez sportowych z FRKF przeznaczono na ten cel 5,1 mln.

 

MSiT odpowiada także za przygotowania kadry narodowej osób niepełnosprawnych do udziału w igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata i Europy. W 2018 roku na sport wyczynowy resort przekazał prawie 30 mln złotych, a czołowi zawodnicy objęci są systemem stypendialnym. A tej grupie było 308 osób, które w sumie otrzymały 10,1 mln.

 

Rekordowe nakłady budżetowe 

 

- W ubiegłym roku nakłady budżetowe na sport osób niepełnosprawnych były rekordowe, dzięki temu nasi sportowcy mają doskonałe warunki przygotowań i osiągają coraz lepsze wyniki. Prawie 40 osób jest objęte program +Team 100+, który daje coraz lepsze efekty - powiedział prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga.

 

Pomimo coraz lepszych rezultatów osiąganych przez paraolimpijczyków, jest jednak także trochę problemów. Zdaniem Szeligi, uproszczenia wymagają pewne procedury na linii sportowcy i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), konieczne jest także większe zaangażowanie w upowszechnianie sportu osób niepełnosprawnych. Już dzisiaj wiadomo, że w pływaniu, jak stwierdził Szeliga, "świat nam odskoczył". Według niego, aby odbudować siłę tej dyscypliny potrzeba będzie minimum kilku lat.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie