Watykan wolny od jednorazowego plastiku

Świat
Watykan wolny od jednorazowego plastiku
Picryl/Public Domain

Watykan staje się strefą wolną od plastiku jednorazowego użytku i jest wzorem w gospodarowaniu odpadkami, z rekordowym odsetkiem segregowanych śmieci. Tylko 2 procent specjalnych odpadków nie podlega temu procesowi.

Najnowszym krokiem przyjaznym środowisku jest wprowadzenie w Watykanie zakazu sprzedaży artykułów jednorazowego użytku, takich jak kubki, talerzyki, sztućce.

Jak przewiduje szef watykańskich służb ochrony zieleni i oczyszczania Rafael Ignacio Tornini, do końca roku najmniejsze państwo świata będzie całkowicie wolne od takiego plastiku.

Także, jak się zauważa, w dziedzinie segregacji odpadów, zwłaszcza specjalnych, Państwo Watykańskie może być wzorem i rekordzistą w realizacji europejskich standardów.

Tornini powiedział agencji Ansa, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roku segregacji poddano 98 procent specjalnych odpadków w tzw. eko-centrum utworzonym przed trzema laty.

- Celem jest dojście w 2020 roku do 0 procent tych niesegregowanych - dodał.

Bardzo dobre wyniki zanotowano też w dziedzinie segregacji normalnych odpadków miejskich. - W 2016 ruszyliśmy z pułapu 35 procent i do dzisiaj osiągnęliśmy poziom 55 procent - wyjaśnił szef służb komunalnych za Spiżową Bramą. Jako obecny cel wskazał dojście do 75 proc. segregacji śmieci.

Odpady mokre i duża część pozostałości po wycince krzaków i gałęzi w Ogrodach Watykańskich trafia do kompostownika.

- To, co wyrzucamy, staramy się wykorzystać na nowo jako nawóz wysokiej jakości, zarówno w Watykanie, jak i w Castel Gandolfo - wyjaśnił Tornini. Na terenie papieskiej rezydencji w tym podrzymskim miasteczku znajduje się wielkie gospodarstwo rolne.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie