W wielu przypadkach EKUZ to za mało. Przed wyjazdem warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu

Świat
W wielu przypadkach EKUZ to za mało. Przed wyjazdem warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu
nfz.gov.pl/Zdj. ilustracyjne

Występujące w wielu krajach współpłacenie może spowodować, że mimo posiadania karty EKUZ, za wizytę u lekarza będziemy musieli zapłacić nawet 30 proc. jej wartości. Kwoty tej NFZ nie refunduje tak, jak np. kosztów transportu do Polski w razie wypadku. Rozwiązaniem tego problemu jest zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego.

Wakacje w pełni, trwa sezon urlopowy. Planując wypoczynek, poza śledzeniem promocji lotniczych i ciekawych ofert hoteli, warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Kiedy mówimy o ubezpieczeniu na czas wyjazdu za granicę, na myśl od razu nasuwa się EKUZ - Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która dostępna jest dla obywateli Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej.

 

Na terenie 31 państw

 

Z EKUZ można korzystać na terenie następujących państw: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy. 

 

Wspólnotowe regulacje w zakresie korzystania z opieki medycznej obowiązują także na terytoriach francuskich, hiszpańskich i portugalskich, czyli na przykład na Martynice, Wyspach Kanaryjskich czy Maderze. Nie obowiązują natomiast na należących do Wielkiej Brytanii Wyspach Normandzkich, czy na zależnych od Danii Wyspach Owczych oraz Grenlandii.

 

Podróżując do państw spoza UE/EFTA dodatkowe ubezpieczenie to konieczność.

 

W USA, koszt wizyt u lekarza w przypadku na przykład skręconej kostki, może sięgnąć nawet 4 tys. złotych, ponieważ nawet drobny problem skutkuje w Stanach płatną wizytą. 

 

O ubezpieczeniach warto pamiętać również wybierając się do takich popularnych państw jak: Czarnogóra, Albania, Egipt czy Turcja. 

 

Z opieki zdrowotnej korzystamy tak jak obywatele danego państwa

 

Posiadając kartę EKUZ możemy korzystać z opieki zdrowotnej danego państwa na takich zasadach, na jakich korzystają jego obywatele.

 

Jest to zarówno dobrodziejstwo jak i przekleństwo karty, ponieważ tam, gdzie z dopłat do wizyty u lekarza korzystają jego obywatele, musimy dopłacać również my. Przed wizytą w danym kraju najlepiej dokładnie zorientować się na jakich zasadach ze służby zdrowia korzystają jego obywatele. Z kolei już przed wizytą należy sprawdzić czy lekarz lub placówka zdrowia są częścią publicznej służby zdrowia danego państwa. 

 

W Chorwacji, która jest jednym z najchętniej odwiedzanych kierunków wakacyjnych, dopłacimy do każdej wizyty u lekarza pierwszego kontaktu kwotę 10 HRK (około 6 zł). Za leczenie specjalistyczne i szpitalne pacjent płaci 20 proc. kosztów, których nie refunduje EKUZ. Maksymalna kwota do zapłaty z tytułu współpłacenia wynosi 2000 HRK (około 1150 zł).

 

Współpłacenie obowiązuje również min. w takich krajach jak Francja czy Grecja. 

 

Z kolei w Hiszpanii należy pamiętać, że w turystycznych kurortach dostępna jest prawie wyłącznie prywatna opieka lekarska, której nigdy nie obejmuje refundacja. W żadnym kraju refundacją EKUZ nie jest również objęty transport do Polski czy koszt akcji ratowniczej. 

 

Szczegółowe informacje o opiece zdrowotnej poszczególnych państw UE/EFTA dostępne są tutaj.

 

Jeśli nie EKUZ, to co?

 

Jeżeli chcemy spokojnie zająć się wypoczynkiem, warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne. Dostępne w większości towarzystw ubezpieczeniowych pozwalają zabezpieczyć się przed skutkami wszelkich wypadków, w tym tych, które przydarzyłyby się w czasie uprawiania sportów ekstremalnych.

 

W jednym z towarzystw ubezpieczeniowych, za kwotę o około 30 proc. wyższą od ceny podstawowej, można ubezpieczyć się od następstw nieszcześliwych wypadków spowodowanych pod wpływem alkoholu. Zakres może być naprawdę szeroki, dlatego przy wyborze ubezpieczenia należy dokładnie sprawdzić czego tak naprawdę potrzebujemy. Jeżeli na przykład nie wypożyczamy samochodu, zakres ochrony od odpowiedzialności cywilnej nie musi być najwyższy. 

 

Dostępne od kilkunastu złotych za dzień ubezpieczenia turystyczne, pozwalają zapomnieć o potencjalnych kosztach opieki zdrowotnej. W przypadku nagłego zdarzenia lub konieczności wizyty u lekarza, wystarczy skontaktować się z numerem alarmowym ubezpieczyciela, który skieruje nas do najbliższej placówki partnerskiej.

 

Jeżeli w danym regionie nasz ubezpieczyciel takowej placówki nie posiada, dobra firma zaleci nam korzystanie z dowolnej placówki, również prywatnej. Przypomni również o konieczności zbierania wszelkich dowodów opłat, również najdrobniejszych za zrealizowane recepty. Zebrane rachunki są jedyną podstawą do wypłaty zwrotu.

 

Gdzie wyrobić EKUZ?

 

Kartę EKUZ można wyrobić osobiście w delegaturach NFZ, co zalecane jest w przypadku planowania podróży w ciągu najbliższych 30 dni, lub elektronicznie, wysyłając wniosek mailem do wybranej delegatury. EKUZ można odebrać osobiście lub wybrać przesyłkę karty pocztą.

 

Karta wydawana jest na okres od 42 dni do 5 lat, zależnie od zakresu posiadanego przez nas ubezpieczenia.

 

Szczegółowe informacje jak wyrobić kartę oraz na jaki czas zostanie nam przyznana uzyskamy klikając tutaj. 

dc/prz/wka/ NFZ

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze