Uzasadnienie wyroku NSA wpłynęło do Kancelarii Sejmu. Chodzi o ujawnienie list poparcia do KRS

Polska
Uzasadnienie wyroku NSA wpłynęło do Kancelarii Sejmu. Chodzi o ujawnienie list poparcia do KRS
Polsat News

- We wtorek do Kancelarii Sejmu wpłynęło pisemne uzasadnienie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego dot. udostępnienia informacji o sędziach popierających kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Trafiło ono do służb prawnych kancelarii - poinformował Andrzej Grzegrzółka, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu.

NSA w czerwcu orzekł, że Kancelaria Sejmu powinna udostępnić wykazy nazwisk sędziów popierających kandydatów do KRS złożone w ramach procedury wyboru 15 sędziów-członków Rady przez Sejm. Tym samym sąd oddalił wówczas skargę kasacyjną szefa Kancelarii Sejmu w tej sprawie od zapadłego w sierpniu 2018 r. wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

 

Jeszcze w piątek szef CIS zaznaczał, że do podjęcia dalszych kroków - ws. ujawnienia list poparcia kandydatów do KRS - kluczowe jest opublikowanie przez NSA uzasadnienia orzeczenia w tej sprawie. Dodał, że zawarte w wyroku wskazania będą zrealizowane.

 

- Pisemne uzasadnienie wyroku NSA, dot. udostępnienia informacji publicznej o sędziach popierających kandydatów do KRS, zostało we wtorek doręczone do Sejmu i trafiło do służb prawnych Kancelarii. Przedstawiciele Kancelarii Sejmu będą kontaktować się z posłanką-wnioskodawcą w sprawie realizacji wniosku - powiedział Grzegrzółka.

 

PO-KO składa skargę

 

Skargę w tej sprawie złożyła posłanka obecnie PO-KO Kamila Gasiuk-Pihowicz, której Kancelaria Sejmu odmówiła udostępnienia załączników do zgłoszeń kandydatów na członków KRS, zawierających wykaz obywateli oraz sędziów popierających te zgłoszenia. WSA uchylił decyzję szefa Kancelarii Sejmu, a Kancelaria odwołała się wówczas do NSA.

 

- Składamy dwa wnioski. Pierwszy z tych wniosków to jest oficjalne ponaglenie wobec szefa Kancelarii Sejmu o wykonanie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z sierpnia 2018 roku - powiedziała Gasiuk-Pihowicz. Jak dodała, ten wniosek otworzy drogę do złożenia skargi na bezczynność, a w konsekwencji do nałożenia grzywny na Kancelarię Sejmu.

 

- Dodatkowo, żeby jeszcze bardziej ułatwić i przyspieszyć działanie Kancelarii Sejmu składamy także do sądu wniosek o oficjalne stwierdzenie prawomocności wyroku WSA z sierpnia 2018 roku - dodała posłanka PO-KO.

 

Jak zauważyła, pod koniec ub. tygodnia na stronie NSA został opublikowany wyrok wraz z uzasadnieniem, który zapadł pod koniec czerwca. - Dzisiaj, za pomocą tych dwóch wniosków, mówimy Kancelarii Sejmu i marszałkowi Markowi Kuchcińskiemu: "sprawdzam". Ostateczny i prawomocny wyrok NSA ws. list poparcia dla politycznych nominatów w KRS jest, uzasadnienie tego wyroku opublikowane na stronie NSA od kilku dni jest - podkreśliła.

 

Zapowiedziała, że jej klub wykorzysta "wszystkie kroki prawne, aby obywatele mieli możliwość poznania, kto podpisał się pod listami poparcia dla nominatów w KRS.

 

Kropiwnicki: Kuchciński to marszałek widmo

 

Robert Kropiwnicki (PO-KO) zaapelował do marszałka Sejmu o ujawnienie list.

 

- Panie marszałku, niech się pan nie boi, niech pan pokaże te listy, pan za to odpowiada. Niech pan otworzy szuflady, sejfy, znajdzie te listy i pokaże je opinii publicznej, bo my wszyscy mamy prawo wiedzieć, kto poparł tych nominatów do KRS-u. Czy ci sędziowie, którzy podpisali się pod tymi listami, awansowali w ostatnim czasie, czy zostali prezesami sądów, czy oni dzisiaj pracują w Ministerstwie Sprawiedliwości - mówił.

 

- Marszałek widmo, który przenika po korytarzach sejmowych w kordonie Straży Marszałkowskiej, ukrywa przed opinią publiczną informacje o tym, kto poparł tych politycznych nominatów. To jest skandaliczne, ponieważ Sejm powinien być przykładem transparentności - powiedział Kropiwnicki.

 

W uzasadnieniu orzeczenia NSA sędzia Wojciech Jakimowicz podkreślił, że pozostaje w mocy ocena, że informacja zawarta w załącznikach obejmujących wykazy sędziów popierających kandydatury członków do KRS jest informacją publiczną. Jak powiedział sąd pierwszej instancji, "nie ma tu zastosowania wyłączenie, zatem informacja ta podlega udostępnieniu".

 

NSA uzasadnił wyrok

 

Kancelaria Sejmu powoływała się na zapis ustawy o KRS mówiący, że zgłoszenia od sędziów - kandydatów do Rady - "Marszałek Sejmu niezwłocznie przekazuje posłom i podaje do publicznej wiadomości, z wyłączeniem załączników", czyli dołączonych do nich list poparcia.

 

W pisemnym uzasadnieniu wyroku NSA zaznaczył, że przepis ten nie odnosi się do zasad dostępu do informacji, tylko reguluje tryb postępowania Marszałka Sejmu w związku z dokonanymi zgłoszeniami kandydatów.

 

W związku z tym NSA potwierdził, że "udostępnienie wykazu sędziów popierających zgłoszenia kandydatów do KRS powinno nastąpić po uprzedniej anonimizacji numeru ewidencyjnego PESEL sędziego, który nie jest związany z pełnioną funkcją publiczną, a zatem nie powinien podlegać udostępnieniu".

wka/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze