W Krakowie ruszą kursy językowe i zawodowe dla migrantów

Polska
W Krakowie ruszą kursy językowe i zawodowe dla migrantów
Wikimedia Commons/Andrzej Otrębski/CC BY SA 4.0

Nauka języka polskiego, kursy zawodowe i płatne staże - to oferta, z której wkrótce będą mogli skorzystać osiedlający się w Krakowie obcokrajowcy. W ramach programu "Otwarty Kraków" działa już przeznaczony dla nich punkt informacyjny, a miasto ogłosiło właśnie konkurs na zorganizowanie festiwalu wielokulturowego.

Punkt informacyjny dla obcokrajowców, prowadzony przez Fundację Współpracy Polsko-Ukraińskiej U-WORK, działa przy ul. Batorego 2.

 

- Zaczynamy realizować pierwszy w Polsce projekt z unijnego Programu Operacyjnego "Wiedza Edukacja Rozwój - Power" kierowany do migrantów w wieku od 15 do 29 lat mieszkających lub planujących osiedlić się w Małopolsce. Uczestnicy projektu otrzymają wsparcie doradcy zawodowego, kursy języka polskiego wraz z certyfikatem, kursy zawodowe oraz staże - powiedział Rafał Grabowski, prezes Fundacji U-WORK.

 

Nabór chętnych i warunki, jakie powinni spełnić zostaną ogłoszone na początku sierpnia. Szkolenia obejmą 30 osób w 2019 i kolejnych 30 w 2020 roku.

 

Projekt za prawie milion zł

 

- Bardzo często migranci pracują poniżej swoich kwalifikacji. Mamy przykłady matematyków, inżynierów czy nawet lekarzy, którzy z powodu bariery językowej pracują na budowie czy jako magazynierzy. Ten program ma im pomóc to zmienić - mówił Grabowski.

 

Wartość projektu to niemal 950 tys. zł, a unijne dofinansowanie to 901,7 tys. zł.

 

Punkt informacyjny to miejsce, w którym obcokrajowcy mogą dowiedzieć się, jakie mają prawa i obowiązki oraz jak rozwiązać kwestie związane z codziennym funkcjonowaniem w mieście. Obsługa odbywa się w językach: polskim, angielskim, ukraińskim oraz rosyjskim, a po uprzedzeniu jest możliwa także w języku hiszpańskim i arabskim.

 

Jak poinformował prezes Grabowski miesięcznie w punkcie porady uzyskuje ponad 200 osób. Działa też infolinia. - Porady dotyczą najczęściej spraw legalizacji pobytu i pracy, ale też spraw codziennych. Praktyką jest, że osoba, która przychodzi po pomoc w jednym zakresie, jest informowana o wielu rzeczach, bo chcemy ułatwić jej pobyt i integrację w Krakowie - podkreślił Grabowski.

 

Według urzędu miasta ponad 40 tys. cudzoziemców w Małopolsce

 

Z danych, jakimi dysponuje Urząd Miasta Krakowa wynika, że liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt czasowy lub stały w Małopolsce osiągnęła 40 tys. osób. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy (prawie 21 tys. osób z ważnym zezwoleniem na pobyt). Dane te nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo np. na podstawie wiz. Urząd Miasta powołując się na informacje od konsula Ukrainy w Krakowie podaje, że pod Wawelem może być ponad 80 tys. Ukraińców.

 

Urząd Miasta ogłosił właśnie skierowany do organizacji pozarządowych otwarty konkurs na przygotowanie Festiwalu Wielokulturowego. W jego trakcie powinny odbyć się m.in. warsztaty adaptacyjne, integracyjne, prawne i językowe, koncerty, otwarte wykłady i projekcje filmowe. Termin składania ofert upływa 16 sierpnia.

 

Głównym celem Festiwalu Wielokulturowego jest integracja cudzoziemców mieszkających w Krakowie, integracja krakowian wokół idei różnorodności kulturowej oraz zmniejszenie stereotypów i uprzedzeń wobec mniejszości narodowych i etnicznych. 

jm/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze