PO i SLD zapowiadają poparcie dla von der Leyen. PiS nie podjął decyzji

Polska
PO i SLD zapowiadają poparcie dla von der Leyen. PiS nie podjął decyzji
EPA/FOCKE STRANGMANN

Platforma Obywatelska i SLD zapowiedziały w poniedziałek poparcie we wtorkowym głosowaniu w PE kandydatury Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej. Prawo i Sprawiedliwość poinformowało, że nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk (PiS) powiedział dziennikarzom w Strasburgu, że wcześniej na spotkaniu z grupą Europejskich Konserwatystów i Reformatorów von der Leyen poruszyła tematy, które "są zgodne z myśleniem Prawa i Sprawiedliwości o funkcjonowaniu przyszłej Komisji Europejskiej i jej relacjach z państwami członkowskimi".

 

- W większości poglądów, można powiedzieć, byliśmy zgodni. Jeśli jednak analizować, co mówiła z kolei na spotkaniach z innymi grupami, to są wyraźne sprzeczności pomiędzy tymi stanowiskami. Zobaczymy. Dziś wieczorem odbędziemy debatę i postanowimy. (…) Decyzji jeszcze nie ma - zaznaczył.

 

Jak dodał, dla EKR jest bardzo ważne, aby sprawy dotyczące praworządności "zostały przecięte". - Komisja Europejska kręci się wokół własnej osi, nie posuwając spraw do przodu, a przed UE ogromne wyzwania, które narosły w ostatnim okresie i nic nie wskakuje na to, aby był pomysł na ich rozwiązanie - powiedział, wskazując m.in. kwestie migracji i problemy strefy euro.

 

PO za

 

Europoseł Jan Olbrycht (PO) zapowiedział, że polscy europosłowie Europejskiej Partii Ludowej poprą kandydaturę von der Leyen na szefową KE.

 

- Zachowujemy się lojalnie wobec całej frakcji, w interesie frakcji i w ogóle w interesie partii. (…) Jako delegacja polska, myślę zarówno PSL, jak i PO, będziemy jednoznacznie popierali panią minister na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej - powiedział Olbrycht dziennikarzom w Strasburgu.

 

Jak ocenił, niemiecka chadeczka ma szansę uzyskać większość. - Zakładamy, że ona to głosowanie wygra - podkreślił.

 

Europoseł Włodzimierz Cimoszewicz (SLD) powiedział dziennikarzom, że jest za poparciem von der Leyen. - Rozmawiałem wstępnie z kolegami z grupki SLD-owskiej i oni podzielają moje argumenty. Europejczycy nie oczekują teraz od nas kłótni między instytucjami unijnymi. (…) (robi bardzo sensowne wrażenie, jest kompetentna, jest doświadczona - powiedział dziennikarzom.

 

Dodał, że Niemka wysłała w poniedziałek list do grupy socjalistów w Parlamencie Europejskim, w którym zapowiada, że zamierza stanowczo opowiadać się m.in. za obroną rządów prawa w UE i popiera radykalne cele związane z walką ze zmianami klimatu. - To jej stanowisko mi bardzo odpowiada. Myślę, że nasza grupa ją poprze - zaznaczył Cimoszewicz.

 

Głosowanie nad kandydaturą von der Leyen odbędzie się we wtorek w Strasburgu.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie