Brytyjski raport o prześladowaniach chrześcijan. Chrystianofobia nowym terminem w prawie karnym

Świat
Brytyjski raport o prześladowaniach chrześcijan. Chrystianofobia nowym terminem w prawie karnym
Free-Photos/ Pixabay

Chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie - wynika z końcowego raportu przygotowanego na zlecenie brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jedna trzecia populacji świata cierpi z powodu dyskryminacji ze względów religinych. 80 proc. tej grupy stanowią chrześcijanie. Średnio 345 chrześcijan ginie miesięcznie z powodu wyznawanej wiary.

 

- Musimy uznać, że istnieje swoisty problem prześladowań związanych z chrześcijaństwem, który wykracza poza zwykłą promocję wolności religijnej - powiedział Jeremy Hunt, szef brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych - Foreign & Commonwealth Office.

 

Różne formy dyskryminacji

 

Raport zwraca uwagę, że prześladowania przybierają różną formę, od dyskryminacji w szkole i pracy, aż do aktów ludobójczych. Jako przykład tego typu przypadków wskazano na takie kraje jak Chiny, Nigeria, Irak, Pakistan, Indonezja, Syria i Sri Lanka. W raporcie napisano również o "exodusie" chrześcijan z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, gdzie stanowią obecnie mniej niż 4 proc. populacji, podczas gdy około sto lat temu było ich około 20 proc. 

 

Pośród motywów wskazanych przez raport jako przyczyny obojętności wobec tego zjawiska, wymienia się poprawność polityczną i postkolonialne poczucie winy.

 

Chrystianofobia - propozycja nowego terminu brytyjskiego prawa karnego

 

W podsumowaniu raportu zaleca się wprowadzenie do brytyjskiego prawa karnego terminu "chrystianofobia", obok istniejących już islamofobii i antysemityzmu. Wśród innych rekomendacji znalazły się szkolenia dla urzędników ministerstwa. Wielka Brytania powinna z kolei naciskać na rezolucję ONZ ponaglającą kraje Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do obrony chrześcijan. 

 

- Pracujemy w rządzie nad formalną odpowiedzią najszybciej jak to tylko możliwe - powiedział minister Hunt, dodając: "mogę potwierdzić, że jeśli zostanę kolejnym premierem, w pełni zaakceptuję zalecenia raportu". Podobne zapewnie złożył na twitterze Boris Johnson, z którym Hunt rywalizuje o przywództwo w Partii Konserwatywnej. 

 

 

Raport stworzył Philip Mounstephen, były misjonarz, a obecnie biskup Diecezji Truro.  

dc/prz/ KAI, BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie