Wprowadzali w obrót nielegalne paliwo. Skarb Państwa stracił blisko 20 mln złotych

Polska
Wprowadzali w obrót nielegalne paliwo. Skarb Państwa stracił blisko 20 mln złotych
KAS

Funkcjonariusze KAS zlikwidowali proceder obrotu nielegalnym paliwem - poinformowała w piątek Krajowa Administracja Skarbowa. Przestępcy wprowadzili na rynek co najmniej 9 mln litrów paliwa, powodując ok. 20 mln zł strat dla Skarbu Państwa. Zatrzymano łącznie 13 osób.

"Funkcjonariusze i pracownicy Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi, zlikwidowali grupę przestępczą, która wprowadzała do obrotu duże ilości nielegalnego paliwa" - podano w komunikacie.

 

Wskazano, że "dzięki prowadzonemu od dłuższego czasu rozpoznaniu funkcjonariusze Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego ustalili, że na terenie powiatu zduńskowolskiego dochodzi do procederu polegającego na wprowadzaniu do obrotu wyrobów ropopochodnych pochodzących z Łotwy".

 

Zabezpieczono luksusowe auta i biżuterię

 

"Oficjalnie miały być one transportowane z Łotwy do Niemiec przez Polskę. W rzeczywistości paliwo było wprowadzane do obrotu na terenie województwa łódzkiego z pominięciem obowiązków podatkowych i z naruszeniem procedur celnych" - dodano.

 

- W chwili wejścia łódzkich funkcjonariuszy na przeszukanie, na terenie posesji przedawkowywane było paliwo z cysterny do cysterny - przekazał prok. Krzysztof Bukowiecki z Prokuratury Regionalnej w Łodzi.

 

Dodał, że na miejscu nielegalnego procederu zabezpieczono ponad 113 tys. litrów paliwa, przeszło 2,5 mln zł w gotówce, pięć luksusowych samochodów i biżuterię. Zabezpieczono także 55 innych środków transportu, w tym ciągniki, naczepy i cysterny.

 

Przeszukania w siedmiu województwach

 

W momencie wejścia funkcjonariuszy na teren posesji trwało przeładowywanie paliwa do cysterny. Na gorącym uczynku zatrzymano dwóch mężczyzn. Łącznie funkcjonariusze KAS zatrzymali 13 osób.

 

Zatrzymanym przedstawiono w prokuraturze m.in. zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a dwóm osobom zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, za co grozi do 10 lat więzienia.

 

Zarzuty dotyczą również przestępstwa skarbowego, polegającego m.in. na wprowadzaniu do obrotu paliwa bez uiszczania należnych podatków akcyzowego i VAT. Trzy osoby są też podejrzewane o pranie brudnych pieniędzy.

 

Jak zaznaczył Piotr Dziedzic, zastępca szefa KAS, "rozbicie kolejnej dużej grupy przestępczej pokazuje skuteczność KAS w walce z zorganizowaną przestępczością w obszarze obrotu paliwami. Eliminując z rynku przestępców, wspieramy legalnie działające firmy i umożliwiamy uczciwą konkurencję".

 

Pomogli śledczy z Niemiec i Czech

 

KAS poinformowała, że w działaniach brali udział także funkcjonariusze z Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów oraz Lubuskiego, Śląskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Mazowieckiego, Dolnośląskiego, Wielkopolskiego i Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego. W sprawę zaangażowane były również organy ścigania z Niemiec i Czech.

 

Prokuratura Regionalna w Łodzi przedstawiła zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstw związanych z wystawianiem i posługiwaniem się nierzetelnymi fakturami VAT oraz przestępstw skarbowych. Wobec podmiotu odpowiedzialnego za naruszenie przepisów podatkowych została wszczęta kontrola celno-skarbowa.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie