Watchdog skarży PiS i PO po nieudostępnieniu informacji o finansach partii

Polska
Watchdog skarży PiS i PO po nieudostępnieniu informacji o finansach partii
Polsat News

Sieć Obywatelska Watchdog wysłała do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargi na dwie największe partie po tym, jak te nie udzieliły lub udzieliły jedynie szczątkowych informacji dotyczących ich finansów. PiS i PO twierdzą, że dane, o które prosi sieć, nie są informacją publiczną i powołują się na wyrok WSA. Aktywiści zwracają uwagę, że jest on nieprawomocny i złożyli od niego kasację.

17 czerwca Sieć Obywatelska Watchdog skierowała do 9 partii politycznych wniosek o udostępnienie informacji publicznej - historii rachunków bankowych oraz informacji o wydatkach lub wpływach do kas partii.

 

24 czerwca Prawo i Sprawiedliwość odpowiedziało Sieci, że dane, o które prosi, nie są informacją publiczną, powołując się na nieprawomocny wyrok WSA w Warszawie z 12 stycznia 2018 roku.  

 

Na ten sam wyrok powołała się Platforma Obywatelska, odmawiając udostępnienia historii rachunku bankowego. Odpowiedź PO przyszła do Watchdog 9 lipca, ponad tydzień po ustawowym terminie, zawierając ogólnikową informację dotyczącą wydatków z kasy od 1 stycznia 2019 do 31 maja 2019. Platforma do odpowiedzi załączyła 3 faktury.

 

Odpowiedzi od innych

 

11 lipca Sieć Obywatelska Watchdog wysłała skargi na bezczynność Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości. Zwraca w nich uwagę, że partia polityczna jest podmiotem zobowiązanym do udostępnienia informacji publicznej, co wielokrotnie było podkreślane w orzecznictwie.

 

Obie partie w swoich odpowiedziach powołują się na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 12 stycznia 2018 r., tymczasem wyrok ten nie jest prawomocny, a Sieć Obywatelska Watchdog Polska złożyła skargę kasacyjną.

 

Watchdog zapytało także pozostałe partie. Sojusz Lewicy Demokratycznej udostępnił historię rachunku statutowego, historię rachunku związanego z subwencją oraz dane dotyczące kasy.

 

Zieloni przesłali wszystkie wnioskowane informacje. Nowoczesna, PSL i Partia Razem przedłużyły termin odpowiedzi do 17 sierpnia 2019 roku. Twój Ruch odpowiedział, że wniosek został przekazany do skarbnika, a Unia Pracy nie udzieliła żadnej odpowiedzi.

dc/prz/ Watchdog
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie