Prezydent Litwy oficjalnie zaprzysiężony. Obiecał ścisłą współpracę m.in. z Polską

Świat
Prezydent Litwy oficjalnie zaprzysiężony. Obiecał ścisłą współpracę m.in. z Polską
Wikipedia/Homo ergaster

Gitanas Nauseda został w piątek oficjalnie zaprzysiężony na urząd prezydenta Litwy. W pierwszym wystąpieniu jako szef państwa zapowiedział kontynuację dotychczasowej polityki zagranicznej opartej na ścisłej współpracy z UE, USA, a także krajami sąsiednimi, w tym z Polską.

- Nasz strategiczny kierunek powinien pozostać niezmienny - pogłębiająca się integracja euroatlantycka i ścisłe stosunki zarówno z Unią Europejską, jak też z USA - powiedział Nauseda po złożeniu przysięgi prezydenckiej podczas uroczystego posiedzenia litewskiego Sejmu.

 

Nowy prezydent zaznaczył, że "powinniśmy rozwijać dwustronne stosunki z państwami sąsiednimi - Polską, Łotwą, Estonią". Wskazał też na konieczność dążenia do niezależności energetycznej, a także "obrony swych interesów w Unii Europejskiej i NATO".

 

Nauseda uda się z wizytą do Polski

 

Określając priorytety polityki wewnętrznej na najbliższe pięć lat kadencji prezydenckiej Nauseda podkreślił konieczność walki z nierównościami społecznymi, zwiększenie dochodów budżetowych, efektywność wykorzystywania funduszy europejskich i podnoszenie poziomu jakości oświaty w kraju.

 

Przewodniczący Sejmu Viktoras Pranckietis gratulując nowemu prezydentowi podkreślił, że wysoko ocenia decyzję Nausedy o tym, by z pierwszą wizytą zagraniczną udać się do Polski, gdyż jak zaznaczył, "zachowanie stosunków partnerskich z tym państwem jest ważne nie tylko dla nas na Litwie, ale też - uwzględniając sytuację geopolityczną - dla całego regionu".

 

55-letni Gitanas Nauseda, który wygrał w maju wybory prezydenckie, jest ekonomistą i doktorem nauk społecznych. Jest politykiem proeuropejskim o poglądach centroprawicowych; startował w wyborach jako kandydat niezależny.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie