Szczątki żołnierzy z czasów I wojny światowej na budowie obwodnicy

Polska
Szczątki żołnierzy z czasów I wojny światowej na budowie obwodnicy
GDDKiA Rzeszów

Podczas prac ziemnych przy budowie obwodnicy Stalowej Woli i Niska (Podkarpackie) natrafiono na szczątki dwóch żołnierzy z czasów I wojny światowej - poinformował Bartosz Wysocki z rzeszowskiego oddziału GDDKiA.

Dodał, że szczątki zostały znalezione na placu budowy w miejscowości Racławice.

 

- W jamie grobowej znaleziono także m.in. szczątki materiału mundurów, czapki wraz z metalowym (miedzianym) bączkiem oficerskim, trzy krzyżyki srebrne z fragmentami łańcuszka, dwa guziki metalowe i trzy podeszwy butów nitowanych - powiedział Wysocki.

 

Odkryto także sześć sztuk niewystrzelonej amunicji oraz dwa kartonowe pudełka z amunicją. Wysocki zaznaczył, że materiał niebezpieczny został zabezpieczony przez policję.

 

"Amunicja charakterystyczna dla armii carskiej"

 

Podkreślił, że obwodnica leży na terenach, na których prowadzone były działania militarne podczas I wojny światowej. - Ten fakt, a także zachowane elementy umundurowania wskazują, że obaj pochowani byli żołnierzami z czasów I wojny światowej. Co najmniej jeden z nich nosił tytuł oficerski, co można wnioskować po zachowanym bączku oficerskim na czapce jednego z żołnierzy - powiedział.

 

Przy szczątkach nie znaleziono nieśmiertelników, nie zachowały się także znaczenia na guzikach mogące określić przynależność do konkretnej armii.

 

GDDKiA Rzeszów

 

- Typ amunicji odnaleziony przy szczątkach jest charakterystyczny dla armii carskiej. Znalezione materiały są poddawane dalszym badaniom w celu ustalenia jak największej ilości szczegółów personalnych. Materiał zabytkowy zostanie przekazany do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli - dodał Wysocki.

 

GDDKiA Rzeszów

 

Obwodnica ma być gotowa w 2021 r.

 

Żołnierze zostali pochowani w wojskowej mogile zbiorowej na cmentarzu wojskowym w Nisku.

GDDKiA Rzeszów

 

Obwodnica Stalowej Woli i Niska w systemie projektuj-buduj realizuje konsorcjum firm Mostostal Warszawa (lider) i Acciona Construccion.

Trasa będzie miała długość ponad 15 km i będzie częścią drogi krajowej nr 77. Obwodnica swój początek będzie miała w Stalowej Woli na skrzyżowaniu Trasy Podskarpowej z ul. Chopina i biec będzie do połączenia z realizowaną drogą ekspresową S19 na terenie gminy Nisko. Kosztować będzie niemal 200 mln zł.

 

Obwodnica ma być gotowa w marcu 2021 r.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie