Zieloni w PE zagłosują przeciw kandydaturze Ursuli von der Leyen

Świat
Zieloni w PE zagłosują przeciw kandydaturze Ursuli von der Leyen
EPA/OLIVIER HOSLET

Grupa Zielonych w Parlamencie Europejskim będzie głosować przeciwko kandydaturze Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej - poinformowali Zieloni w środę wieczorem na Twitterze po spotkaniu grupy z Niemką w Brukseli.

Na ten temat wypowiedziała się liderka Zielonych Ska Keller. "Oświadczenia Ursuli von der Leyen były rozczarowujące. Nie usłyszeliśmy żadnej konkretnej propozycji, czy to w sprawie praworządności, czy klimatu. Zostaliśmy wybrani z mandatem do wprowadzania zmian i nie widzimy, że te zmiany byłyby możliwe z tą kandydatką" - powiedziała cytowana w komunikacie.

 

Brak poparcia Zielonych oznacza, że von der Leyen będzie trudniej zdobyć wymaganą większość w PE, która pozwoliłaby jej na zostanie szefową Komisji Europejskiej. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w przyszłym tygodniu w PE w Strasburgu.

 

Jak dodała Keller, przewodniczący KE musi być strażnikiem praworządności i wartości europejskich. "Ursula von der Leyen unikała naszych pytań o praworządność i demokrację w Europie. Jest to poważna wada w kontekście jednego z głównych pytań, przed którymi stoi UE" - napisała.

 

Zdaniem innego lidera frakcji Philippe'a Lambertsa, von der Leyen ignoruje kryzys klimatyczny, "a nawet chce dążyć do niższych celów klimatycznych, niż wcześniej uzgodniono w Parlamencie Europejskim".

 

"Pani von der Leyen nie jest po prostu przewodniczącą Komisji, którą grupa Zielonych może poprzeć. Twierdzimy, że wyborcy zasługują na demokratyczny i przejrzysty proces, jeśli chodzi o wybór przewodniczącego Komisji. Proces kandydata wiodącego nie był respektowany, co jest zdradą europejskiego elektoratu" - zaznaczył.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie